NAD(p)h: Kinon oksidoredüktaz 1 gen polimorfizmi ile akut lösemi arasındaki ilişkinin incelenmesi
NAD(p)h: Quinone oxidoreductase 1 genetic polymorphism and its association to acute leukemia
  1. Tez No: 180345
  2. Yazar: DERYA DENİZ KULAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEYLA AÇIK, PROF.DR. ŞEFİK GÜRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kanser genetik bir çok bileşenin oluşturduğu, hücre düzeyinde genetik birhastalık olarak düşünülebilir. Bir çok kanser genetik ve çevresel faktörlerinkarşılıklı etkileşmeleri sonucunda ortaya çıkar. Bazı kanserlere olan bireyselyatkınlık, ksenobiyotiklerin aktivasyon ve detoksifikasyon mekanizmalarındameydana gelen genetik değişikliklerle açıklanabilmektedir. NAD(P)H:kinonoksidoredüktaz 1 (NQO1) ksenobiyotiklerin oksidasyonu sonucunda ortayaçıkan kinonların detoksifikasyonunda görevlidir. NQO1 enzimi hücreyioksidatif stresten korur. NQO1 geninin 187. kodonunda meydana gelen noktamutasyonu sonucunda (C609T) enzimin aktifliği homozigot bireylerde tamamenortadan kalkmaktadır. Yaban tip alleli homozigot olarak taşıyan bireylerde isenormal aktivite vardır. Düşük veya ortadan kalkmış enzim aktivitesinin akutlösemi etiyolojisinde rol oynadığı düşünülmektedir.Biz bu çalışmada NQO1 genindeki genetik polimorfizm ile akut lösemiarasındaki ilişkiyi araştırdık. NQO1 allel dağılımı 87 sağlıklı bireyde ve 78 akutlösemili hastada araştırıldı. NQO1 genindeki mutasyonu tespit edebilmek içinPZR (polimeraz zincir reaksiyonu) tabanlı RFLP (restriksiyon parça uzunlukpolimorfizmi) metodu kullanılmıştır. Yaban (yt/yt) ve mutant (mt/mt) tipgenotiplerin sağlıklı bireylerde %60,92, %5,75 iken akut1 lösemili bireylerde buoran %62,82, %8,97 olarak hesaplanmıştır. NQO1 C609T allel sıklığı kontrolgrubuyla kıyaslandığında istatistiksel olarak farklılık gözlenmemiştir(OR:1,133; 0,675-1,902; Cl: %95). NQO1 genotip ayrımı, akut lösemilihastalarla kontrol grubu kıyaslandığında da istatistiksel bir farklılıkgörülmemiştir (OR:0,923; 0,492-1,731; Cl: %95). Tüm bu bulgular NQO1C609T polimorfizminin akut lösemi etiyolojisinde bir etkisinin olmadığınıgöstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer has a genetic component and at the level of the cell it can be said to begenetic disease. Most cancer results from interaction between enviroment andgenetics. Individual susceptibility to some of cancers maybe explained partly bygenetic differences in the activation and detoxification of xenobiotics. NAD(P)H:quinone oxidoreductase1(NQO1) detoxifies quinones derived from the oxidationof phenolic metabolites of benzene. NQO1 enzyme activity protects cells fromoxidative stres. A point mutation in codon 187 (C609T) results in complete lossof enzyme activity in homozygus subjects, whereas those with 2 wild-type allelshave normal activity. Low or null enzyme activity may play a role in etiology ofacute leukemiaIn this study, we investigated associations between genetic polymorphism inNQO1 susceptibility to acute leukemia. The distrubition of NQO1 allels weredetermined in 87 healty individuals and 78 patients with acute leukeima. NQO1polymorphism was studied using polymerase chain reaction based restrictionfragment length polymorphism (PCR-RFLP), followed by digestion withrestriction enzyme was used to analyze the mutation in NQO1 gene. Thedistrubtion of wt/wt and mt/mt genotypes were determined as %60,92, %5,75 inthe healthy control population and %62,82, %8,97 in acute leukemia. TheNQO1 C609T allele frequency was not statistically different in acute leukemiain comparison to the controls (OR:1,133; 0,675-1,902; Cl: %95). Thedistribution of NQO1 genotypes acute leukemia was not statistically differentfrom the control group (OR:0,923; 0,492-1,731; Cl: %95). These findings do notsupport the role of NQO1 C609T polymorphism in the ethiology acuteleukemia.