İkinci basamaktan fonksiyonel diferensiyel denklemlerin çözümlerinin davranışı üzerine
On the behaviour of solutions of second order functional differential equations
  1. Tez No: 38696
  2. Yazar: SEVGİ ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Derleme niteliğinde olan bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak değişen argümentli denklemler tanıtılmaya çalışılmıştır. Buna göre bu denklemlerin sınıflandırılması, çözüm metodu, lineer değişen argümentli denklemlerin özellikleri, sabit gecikmeli ve sabit katsayılı lineer denklemler, başlangıç değer problemine ilişkin varlık ve teklik teoremi üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu denklemlerin oluşturulması ile ilgili uygulamalı modellere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise ikinci basamaktan üç tip fonksiyonel diferensiyel denklem ele alınmış olup bunların çözümlerinin salınım ve salınımsızlığı ile ilgili literatürde yer alan bazı çalışmalar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This thesis has been prepared under collected form which is consisted of two chapters. In the first chapter, generally, differential equations with deviating argument has been analysed. In this respect, a natural classification solution method, lineer equations some properties, lineer equations with constant coefficients and constant deviating arguments, existence and uniqueness theorem for the solution of basic initial value problem of these equations have been investigated. In the second chapter, three types of second order functional differential equations are considered and some works related to the oscillation and nonoscillation of the solutions of these differential equations in the literature are examined.