Ankara Çukurambar Mahallesi'nde kentsel rantın coğrafi bilgi sistemleri (C.B.S.) kullanılarak belirlenmesi
Using geographical information systems (G.I.S.) for determining urban rent in Ankara Çukurambar district
- Tez No: 180399
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ANKARA ÇUKURAMBAR MAHALLES 'NDE KENTSEL RANTINCOĞRAF B LG S STEMLER (C.B.S) KULLANILARAK BEL RLENMES(Yüksek Lisans Tezi)Yasin GÜLBAYGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTemmuz 2006ÖZETBu çalışmanda; kentsel donatı ve donanım, ulaşım varlığı, arazinin fizikselözellikleri ve sosyal yapı ile kentsel rant arasındaki ilişki incelenmiştir. Buçalışma için araştırma alanı olarak Ankara Çukurambar Mahallesi seçilmiştir.Çalışma alanı, Çukurambar mar Planı kapsamında tamamıyla yenilenen160ha. kentsel alanda, 2003-2006 yılları arasındaki daire fiyatları ve yapılaşmadurumu dikkate alınarak, yerel ölçekteki kentsel rant etmenlerinindeğerlendirildiği bir alandır. Finans, emlak değerleme ve şehircilik konularındakentsel rantın belirlenmesi ve planlanmasına yardımcı olabilecek bu tezçalışmasında; rant etmenlerinin yerel ölçekte mekanla ilişkilendirilmesi vedeğerlendirilmesi ile etkin sunuşların yapılabilmesi için olarak Coğrafi BilgiSistemleri (C.B.S.) bir araç olarak kullanılmıştır.Kentsel rant, kentsel hizmetlerden yararlanma, manzara imkanlarının etkisi,sosyal ve fiziksel yakın çevrenin geliştirici etkileri, imar planının geliştiricietkileri ve yapım-işletim maliyetlerinin etkilerinden oluşan yerel düzeydekietmenler ile ülkesel ve kentsel düzeydeki ekonomik ve sosyal bileşenlerden deetkilenen karmaşık bir konudur. Bu çalışmada kentsel rant, yerel düzeydekibileşenlerin etkisinde araştırılmıştır. 5 temel etmenin alt bileşenlerinin analiz vesentez sonuçları, 2003 ve 2006 yılları arasında yapılan araştırmalar ile eldeedilen ortalama daire fiyatları endeksi ile karşılaştırılmıştır. Buna göre kentselrantın hangi tercihlerle şekillendiği belirlenmiştir.Kentsel rant, insanların istek ve eğilimlerinden etkilenen, değişken ve çok yönlübir konudur. Bu tez çalışmasında rantın araştırıldığı 5 temel etmenindoğrulama oranları ilginç sonuçlar vermiştir. Rantın hem düşük hem de yüksekolduğu parsellerde kentsel hizmetlerden yararlanma %30 oranındadoğrulamaya sahiptir. Rantın düşük olduğu parsellerde; sosyal ve fiziksel yakınçevrenin geliştirici etkileri ve yapım-işletim maliyetlerinin durumu % 15'eroranda, manzara durumu ise %10 oranında doğrulamaya sahiptir. Rantınyüksek olduğu parsellerde; imar planının geliştirici etkilerinden etkilenme % 30doğrulamaya sahiptir.Bilim Kodu : 801.1.077Anahtar Kelimeler : Kentsel Rant, Coğrafi Bilgi Sistemleri, C.B.S.Sayfa Adedi : 187Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Şule KARAASLAN
Özet (Çeviri)
USING GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEMS (G.I.S.) FORDETERMINING URBAN RENT IN ANKARA ÇUKURAMBAR DISTRICT(M.Sc. Thesis)Yasin GÜLBAYGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJuly 2006ABSTRACTThe relation between urban equipment and rigging, road existence, physicalfeatures and social status of the land and urban rant has been studied in thisstudy. Ankara Çukurambar District was chosen for this research as a studyarea. Research area is a local urban rant factors evaluation area which isrenewed range of Çukurambar Improvements Plan in 160ha. urban area withtaking in to consideration apartment prices and construction situation between2003 and 2006 years. In the thesis study which can help evaluating of localurban rant in subjects of finance, real estate and city planning, GeographicalInformation Systems (G.I.S.) was used as a tool for relating with place,evaluating and presentation of rant factors in local scale.Urban rant is a complicated subject which is formed from local factors likebenefit of urban services, influence of sight, developer effect of social andphysical environment, developer effect of improvements plan and the effects ofconstruction and administration, and also influences economic and socialfactors city and national wide. In this study urban rant was studied in range oflocal level factors. Analysis and synthesis result of 5 factors components? arecompared with collected average apartment prices index which researched inthe study area between 2003-2006 years. So it is found that urban rant factorshow formed with preferences.Urban rant is a variable topic which influences from peoples? wishes andtendencies. In this thesis study realization percentage of 5 base rant componentsgave interesting results. The benefit of urban services factor has %30realization percentages in low and high rant areas. The developer effect of socialand physical environment factor and the effects of construction andadministration factor have %15 realization percentages and the influence ofsight factor has %10 realization percentages in low rant areas. The developereffect of improvements plan factor has %30 realization percentages in high rantareas.Science Code : 801.1.077Key Words : Urban Rant, Geographical Information Systems, G.I.S.Page Number : 187Adviser : Prof. Dr. Şule KARAASLAN