Takım ömrünün sebep-sonuç diyagramları ile açıklanması, yüzey pürüzlülüğü ve takım ömrüne etkili faktörlerin analizi
To explain of tool life by cause and effect diagrams, analysis of surface roughness and tool life
  1. Tez No: 180409
  2. Yazar: FERİT İŞBİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
TAKIM ÖMRÜNÜN SEBEP-SONUÇ DİYAGRAMLARI İLEAÇIKLANMASI, YÜZEY PÜRÜZLÜLÜĞÜ VE TAKIM ÖMRÜNEETKİLİ FAKTÖRLERİN ANALİZİ(Yüksek Lisans Tezi)Ferit İŞBİLİRGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜMayıs 2006ÖZETBu çalışmada, basılı kaynaklarda yer alan bilgilere dayalı olarak,tornalama işlemlerinde takım ömrüne etkili faktörler sebep-sonuçdiyagramı halinde ortaya konulmuş, yapılan araştırma verilerindenhareketle çeşitli parametrelerin yüzey pürüzlülüğü ve takım ömrüüzerine etkisi tespit edilmiş, incelenen bu faktörlere göre yüzeypürüzlülüğü ve takım ömrü modellenmiştir. Yüzey pürüzlülüğündekesme hızı, malzeme sertliği, uç radüsü ve ilerleme faktörlerinin etkiliolduğu, kesme sıvısının ve kesme derinliğinin de etkili olmadığıbulunmuştur. Takım ömründe, kesme hızı, malzeme sertliği, ilerlemeve kesme derinliği faktörlerinin etkili olduğu bulunmuştur. Yüzeypürüzlülüğü ve takım ömrü tahmini için ana etkilere dayalı olarakyapılan regresyon denklemlerinin R2 ` leri sırası ile yüzey pürüzlülüğüiçin R2 = 0,591 , takım ömrü için R2 = 0,952 bulunmuştur.Bilim Kodu : 708Anahtar Kelimeler : Takım ömrü, kesici takım, sebep-sonuç diyagramıSayfa adedi : 74Tez yöneticisi : Prof. Dr. Muammer NALBANT
Özet (Çeviri)
TO EXPLAIN OF TOOL LIFE BY CAUSE AND EFFECTDIAGRAMS, ANALYSIS OF SURFACE ROUGHNESS AND TOOLLIFE(M.Sc. Thesis)Ferit İŞBİLİRGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMay 2006ABSTRACTData that where in printed literature were used in this study. Thefactors that effecting tool life in turning suggested by cause and effectdiagrams. The effects of various parameters from used data examinedon surface roughness and tool life. Surface roughness and tool lifemodeled by examined parameters. Cutting speed, material hardness,insert radius and feed rate found to have significant effect on thesurface roughness, but cutting fluid and depth of cut found not tohave significant . Cutting speed, material hardness, feed rate anddepth of cut found to have significant on the tool life. The R squares ofregression equations based on the prediction of surface roughnessand tool life found 0,591 and 0,952 , respectively.Science code : 708Key word : Tool life, cutting tool, cause and effect diagramPaper number : 74Adviser : Prof. Dr. Muammer NALBANT