Dişli çarkların bilgisayar destekli analizi
Streess analysis of gears with computer support
- Tez No: 180450
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT DİKMEN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, hareket ve güç iletiminde kullanılan, dişli çarklar tanıtılmış, dişli çarklarınsınıflandırılması yapılarak dişli türleri hakkında bilgi verilmiştir. Temel dişli geometrisitanıtılarak genel kavramlar ve bu kavramlarla ilgili bağıntılar ve oranlar verilmiştir.Çalışmanın içerisinde, dişli çarklarda meydana gelen gerilmeler ve bu gerilmelerinhesaplanmasında, analitik hesaplama yönteminde kullanılan bağıntılar verilmiştir. Analitikyöntemle dişli çarkların analizi bir örnek üzerinde incelenmiştir. Sonlu elemanlar yöntemiaçıklanmıştır. Ardından Solidworks, Geartrax, MSC Partran ve MSC visual Nastranprogramları tanıtılmış, bu programlar kullanılarak, analitik yöntemle çözdüğümüz dişli çarkınverileriyle analiz yapılmıştır.Özellikle hızlı ve güvenilebilir biçimde gerçekleştirilmesi gereken mukavemet analizlerinde,malzemenin tahribatını gerçekleştirecek deneylerin bilgisayarda tahribatsız olarakgerçekleştirilmesinde, çok sayıda tekrar gerektiren hesaplarda bu metodun sağladığı faydalartartışılmazdır. Ayrıca analiz sonuçları kullanılarak dişlilerin üzerinde oluşan gerilmelerhesaplanmış, ve bu hesapların sonuçları karşılaştırılmıştır.Anahtar Kelimeler; dişli çarklar, gerilme analizi, Geartrax, MSC Partran, MSC Nastran,MSC visual Nastran, Solidworks.
Özet (Çeviri)
In this study, a description and classification of the gear mechanism is given. After that, basicgear geometry is introduced by examining general terms and equations about them.The purpose of this project is to analyze stress of gears which are used for transfering power.Stress formulas are given for classical hand calculations. And they used in example. Stressanalyses are done in MSC Nastran, MSC visual Nastran of CAD packages and the analysesare done by help of finite element method.Especially, in the stress analyses which are needed to be calculated quickly, calculationswhich are needed to be several times, the benefits of the method is undisputable. Classicalhand calculations and analyses done by MSC Partran, MSC Nastran and MSC. Visual Nastranare observed as comparison of results.Key Words; gears, stress analyses, Geartrax, MSC Partran, MSC Nastran, MSC visualNastran, Solidworks.