Ankara keçilerinde embriyo transfer uygulamaları
Embryo transfer in Angora goats
  1. Tez No: 390048
  2. Yazar: KÜBRA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI İZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amaçları, Ankara Keçileri'nde aşım sezonu başı (Ekim 2013; Grup 1) ve aşım sezonu sonunda (Aralık 2013; Grup 2) yapılan süperovulasyon protokolüne bağlı olarak embriyo elde etme oranını karşılaştırmak ve taze olarak ya da dondurulup-çözdürüldükten sonra transfer edilen embriyoların canlılığını ve hayatta kalma oranını değerlendirmekti. Bu amaçla, 5 Ankara Keçisi tekesi ile çiftleştirilen 9 Ankara Keçisi keçisi verici ve 30 Ankara Keçisi keçisi ise alıcı olarak kullanıldı. Çalışma Ankara Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu'nun etik kurul onayı ile Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde gerçekleştirildi. Verici keçilere geleneksel senkronizasyon ve süperovulasyon protokolleri uygulandı ve fertil tekelerle çiftleştirildi. Geleneksel süperovulasyon protokolünde 11 gün süreyle 0.33 gr progesteron içeren preparat (CIDR® , Eazi-Breed, Animal Health) intravaginal yolla uygulandı ve bunu takip eden 9. günden başlayarak altı kez azalan doz halinde FSH (Folltropin-V®, Bioniche Animal Health, 200 mg)kas içi enjekte edildi. Protokolde FSH uygulaması ile birlikte bir kez prostaglandin (Dalmazin®, Vetaş; 150 µg kloprostenol), progesteron kaynağını uzaklaştırdıktan 24 saat sonra ise bir kez GnRH analogu (Receptal®, Intervet; 8,4 µg) uygulandı ve GnRH enjeksiyonunu takip eden 6-16. saatlerde keçiler fertilitesi belirlenmiş tekelerle çiftleştirildi. Çiftleşme sonrası 156. saatte in vivo üretilen embriyolar cerrahi yöntemle toplandı ve stereo mikroskop altında bulunan embriyolar IETS (Uluslararası Embriyo Transfer Topluluğu) tarafından belirtilen kriterlere uygun olarak değerlendirildi. Sezon başında yapılan uygulamada 9 keçiden 49 Expanded Blastosist (ExpBl), 18 Blastosist (Bl), 27 Hatched Blastosist (HtcBl), 9 Dejenere Embriyo ve 5 fertilize olmamış oosit (UFO) olmak üzere toplam 108 adet hücre; sezon sonunda ise aynı keçilerden 15 ExpBl, 27 Bl, 14 HtcBl, 7 Dejenere Embriyo ve 8 UFO olmak üzere toplam 71 hücre elde edildi. Taze ya da dondurulup çözdürülmüş embriyolar cerrahi yöntemle transfer edildi. Grup 1'de taze / dondurulmuş çözdürülmüş embriyolar sırasıyla 15 / 15 keçiye ve Grup 2'de ise taze / dondurulmuş çözdürülmüş embriyolar sırasıyla 8 / 8 keçiye transfer edildi. Her bir alıcının ovaryumundaki korpus luteum varlığına bağlı olarak bir ya da iki embriyo ipsilateral olarak transfer edildi. Transferin 30. gününde, keçiler transrektal ultrasonografi ile muayene edildi, taze / dondurulup çözdürülmüş transfer edilmiş embriyo için gebelik oranları sırasıyla grup 1'de %73,3 / %20 ve grup 2'de %100 / %37,5 olarak belirlendi. Transferin 90. gününde, keçiler tekrar transrektal ultrasonografi ile muayene edildi, taze / dondurulup çözdürülmüş transfer edilmiş embriyo için gebelik oranları sırasıyla grup 1'de %46,6 / %0 ve grup 2'de %37,5 / %0 olarak belirlendi. Sezon başında ve sezon sonunda elde edilen toplam embriyo sayısı SPSS® (Version 14.01, SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programından yararlanılarak ve minimum %5 hata payı ile değerlendirildi. Değişkenlere ait tanımlayıcı ölçüler,“aritmetik ortalama ± standart sapma”şeklinde hesaplandı. Önemlilik testlerine geçilmeden önce veriler parametrik test varsayımlarından normallik yönünden Shapiro Wilk ile varyansların homojenliği yönünden ise Levene testi ile incelendi. Zaman içerisinde yapılan ölçümler arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılığın incelenmesinde paired sample t test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to compare the embryo recovery rate in Angora Goats based on application timing; at the beginning (October 2013; Group 1) and end (December 2013; Group 2) of the breeding season and to evaluate the viability and survivability of fresh or vitrified-thawed embryos when transferred. For this purpose, nine Angora Goats, mated with five fertile Angora Goat Bucks, were used as donors and thirthy Angora Goats were used as recipients. The study performed at the Ankara University Faculty of Veterinary Medicine Education and Research Farm according to the Ankara University Animal Experimentation Ethics Committee ethical approval. Donor goats were synchronized and superovulated with traditional protocol and were mated with fertile bucks. In traditional superovulation protocol; 0.33 gr progesterone containing device (CIDR®, Eazi-Breed, Animal Health) were applied intravaginally for 11 days, and FSH (Folltropin-V®, Bioniche Animal Health, 200 mg) was injected intramuscularly as six decreasing doses subsequent 9th day. In the protocol, one dose prostaglandin (Dalmazin®, Vetaş; 150 µg kloprostenol) was injected with FSH injection and one dose GnRH analog (Receptal®, Intervet; 8,4 µg) 24 hour after removing the progesterone containing device. Then goats were mated with fertile bucks 6-16 hours later following the GnRH injection. At the 156. hour of the mating, embryos were collected surgically and evaluated under a stereo microscope according to the criteria of the IETS (Internatioanl Embryo Transfer Society). At the beginning of the breeding season (Group 1), a total of 108 cells (49 Expanded Blastosist (ExpBl), 18 Blastosist (Bl), 27 Hatched Blastosist (HtcBl), 9 Degenerate Embryo and 5 unfertilised oocyte (UFO) were collected. On the other hand at the end of the breeding season (Group 2) 71 cells (15 Expanded Blastosist (ExpBl), 27 Blastosist (Bl), 14 Hatched Blastosist (HtcBl), 7 Degenerate Embryo and 8 Unfertilised oocyte (UFO) were collected in total from nine goats. Fresh or vitrified-thawed embryos were transferred surgically to synchronized recipients. In Group 1 fresh / thawed embryos were transferred to 15 / 15 goats and in group 2, fresh / thawed embryos were transferred to 8 / 8 goats, respectively. Each recipient received one or two embryos ipsilateral to the ovary containing one or more corpora lutea. On the 30th day of the transfer, goats were examined by transrectal ultrasonography, pregnancy rates of fresh / thawed embryos were 73.3% / 20% for group 1 and 100% / 37.5% for group 2. On the 90th day of the transfer, goats were examined again by ultrasonography, pregnancy rates were 46,6% / 0% for group 1 and 37,5%/0% for group 2, respectively. The total number of collected embryos at the beginning and end of the breeding season were analyzed using SPSS® (Version 14.01, SPSS Inc., Chicago, IL, USA) and for all comparisons, differences were considered with a minimum of %5 significance level. Descriptive statistics of all data were calculated and shown as 'mean ± standard error of mean'. Paired sample t test was used to evaluate the significant differences of means among the groups, after testing normality using Shapiro Wilk test and homogeneity of variances using Levene test as parametric test assumptions. After statistical analyses, the numbers of collected embryos at the beginning and at the end of the breeding season were compared.