Dalgıçların hava tüketimini etkileyen değişkenlerin analizi ve bir çoklu regresyon modeli uygulaması
The Analysis of variables which effects the air consumption of the divers and an application the multiple regression model
- Tez No: 181166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT AKKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sualtı dalışlarında dalgıçların kullandığı hava tüketimi birçok kişisel veçevresel değişkenlere bağlıdır. Bu değişkenler arasındaki ilişki dalgıç için hayatiöneme haizdir. Bu ilişkiyi belirleyen modelin ortaya konması, ilgili değişkenlerdeolabilecek değişikliklerin hava tüketimini ne kadar etkileyebileceği konusundadalgıca çok önemli bilgiler verecektir. Söz konusu ilişkiyi ortaya koymak içinçeşitli bilimsel yöntemler mevcut olup, bu araştırmada çoklu regresyon analizitercih edilmiştir. Aradaki ilişkinin fonksiyonel formu ortaya konduktan sonradeğişkenlerin farklı değerleri, için hava tüketimine ait tahmin yapılabilecektir.leri analiz yapacak araştırmacılar için, varsa modele dahil edilebilecekdiğer kişisel değişkenlerin araştırılmasının ve modelin geliştirilmesinin faydalıolacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The air consumption or the divers underwater, depends on the personal andenvironmental variables. The relationship between these variables are vital for thediver. Revealing the model which determines this relation, will provide veryimportant information to the diver about how the changes in related variablesmight effect the air consumption. There are different scientific methods to revealthe relation, and in this research, multiple regression analysis was preferred. Afterrevealing the functional form of the variable?s relation, the prediction, whichbelongs to air consumption for different variable?s values, will be able to be done.For the researchers who will do the further analysis; if exists, the researchof the other personal variables which can join the model and improving of themodel is evaluated useful.