İskenderun Körfezi'nde ketognat dağılımı ve topluluk yapısı
Community structure and distribution of chaetognaths in İskenderun Bay
  1. Tez No: 98225
  2. Yazar: PINAR İŞMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ BAŞUSTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET İSKENDERUN KÖRFEZİ'NDE KETOGNAT DAĞILIMI VE TOPLULUK YAPISI Bu çalışmada, İskenderun Körfezi'nde bulunan ketognat faunasının tespiti, mevsimsel dağılımları, gelişim safhaları, üreme zamanlan ve cinsi olgunluk boylarının belirlenmesi amaçlanmıştır. örnekleme, Nisan 1999- Mart 2000 tarihleri arasında aylık olarak alınmıştır. Toplam olarak 7 Ketognat türü tespit edilmiştir. En baskın tür olarak Sagitta enflata (%60.6) bulunmuştur. Bunu sırasıyla, Sagitta tenuis (%17.2), Sagitta minima (%8.8), Sagitta bipunctata (%5.8), Sagitta setosa (%3.5), Sagitta serratodentata (%2.5) ve Sagitta megalophthalma (%1) türleri izlemiştir. Mevsimlere bağlı olarak türlerin bulunurluluğu ve dağılımları değişmiştir. Türlerin olgunluk safhaları oranlarına göre, S.enflata, S. tenuis, S. bipunctata ve S. serratodentata 'nm tüm yıl boyunca ürediği tespit edilmiştir. İlk cinsi olgunluk boyuna S.enflata 13-14 mm, S.tenuis 5-6 mm, S.minima 4-5 mm, S. serratodentata 6 mm, S. bipunctata 5 mm de ulaştığı tespit edilmiştir. 2000, 60 sayfa Anahtar kelimeler : İskenderun Körfezi, Ketognat, mevsimsel dağılım, üreme zamanı, ilk cinsi olgunluk boyu
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT COMMUNITY STRUCTURE AND DISTRIBUTION OF CHAETOGNATHA IN İSKENDERUN BAY In this study, it was aimed the idendification of the Chaetognatha species of the iskenderun Bay, their seasional distributions, maturity stages, spawning time and first maturity lengths. Sampling was made monthly between April 1999- March 2000. 7 Chaetognatha species was determined. Sagitta enflata was dominant species (%60.6). The other species was Sagitta tenuis (%17.2), Sagitta minima (%8.8), Sagitta bipunctata (%5.8), Sagitta setosa (%3.5), Sagitta serratodentata (%2.5) and Sagitta megalophthalma (% Irrespectively. The distribution and occurrence of the species varied in relation to seasons. Inrelation to maturity stages of the species, S.enflata, S. tenuis, S.bipunctata and S. serratodentata spawned during the all year. S.enflata, S. tenuis, S. minima, S.serratodentata, S.bipunctata reached to the first maturity length in 13-14 mm, 5-6 mm, 4-5 mm, 6 mm, 5 mm, respectively. 2000, 60 pages Key words : İskenderun Bay, Chaetognatha, seasional distributions, spawning time, first maturity lengths.