Yumurta sarısında lutein, zeaksantin, kantaksantin ksantofillerin tayini ve Hunter-Lab renk parametreleri ile ilişkilerin izlenmesi: I. Isıl işlemin etkisinin saptanması üzerinde araştırmalar
The determination of lutein, zeaxanthine, canthaxanthine xanthophylls in egg yolk and interactions between Hunter Lab color parameters: I. The research on the determination of heat
  1. Tez No: 181661
  2. Yazar: İRADE ALAKIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM TOKUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Kimya, Food Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde tüketilmekte olan endüstriyel yumurtaların sarılarında lutein,zeaksantin, kantaksantin ksantofiller, geliştirilmiş yüksek basınçlı sıvı kromatografik-diiyod array(HPLC-DAD) yöntemle tespit edilmiş olup söz konusu yumurta sarılarının renk değerleri deHunter-Lab kolorimetrik yöntemle belirlenmiştir. Ortalama ağırlığı 61,04 ± 0,22 g ve sarı ağırlığı17,84 ± 0,13 g olan orta boy çiğ yumurtaların sarılarında kuru madde bazında, lutein, 527,56 -1144,74 µg/yum.sarısı (ort. 915,24± 1,42); zeaksantin, 7,38-18,09 µg/yum.sarısı (ort. 13,98±0,23) ve kantaksantin, 7,73-18,81 µg/yum.sarısı (ort. 11,70± 0,10) olarak belirlenmiştir. Çiğyumurta sarılarında renk parametrelerini oluşturan L (aydınlık) değerinin 68,63-72,97 (ort.70,41± 2,57); a (kırmızılık) değerinin 25,20- 29,42 (ort.
Özet (Çeviri)
In this study, lutein, zeaxanthine, canthaxanthine xanthopylls in industrial egg yolksconsumed in our country were determined by developed high performance liquidchromatographic-diiyode array (HPLC-DAD) method and color data of the above-mentioned eggyolks was also determined by Hunter-Lab colorimetric method. In medium egg yolks that have61.04 ± 0.22 g of average total weight and 17.84 ± 0.13 g of yolk weight; lutein, 527,56 -1144,74µg/yolk (avg. 915,24± 1,42); zeaxanthine, 7,38-18,09 µg/yolk (avg. 13,98± 0,23) andcanthaxanthine 7,73-18,81 µg/yolk (avg. 11,70± 0,10) were determined, based on the dryweight. In raw egg yolk, color parameters containing 68,63-72,97 (avg. 70,41± 2,57) of L(lightness) value, 25,20- 29,42 (avg.