İki boyutlu mühendislik çizimlerinden üç boyutlu katı modellerin oluşturulması
Reconsruction from 2-D engineering drawings to 3-d solid models
- Tez No: 181781
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT KOCABIÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalı mada, bir BDT programından alınan 2B'lu mühendislik çizimlerindendüzlem yüzeyli 3B'lu nesneler elde etmek için bir algoritma olu turulmu tur. 2B'ludik izdü üm görünü leri sürekli ve kesikli çizgilerden olu maktadır. 3B'lu katımodelleri elde eden yazılıma 2B'lu görünü leri girdi olarak alabilmek için standartara yüz DXF dosyaları kullanılmı tır. Algoritma, ba lıca altı adımdan olu maktadır;a) ardı ık aynı do rultudaki çizgilerin düzenlenmesi ve kesi en çizgilerdeki 2B'ludü üm noktalarının bulunması, b) her görünü teki ortak koordinatlar kontrol edilerekmuhtemel 3B'lu dü üm noktalarının olu turulması, c) her iki 3B'lu dü üm noktalarıarasındaki çizgilerin izdü ümleri kontrol edilerek muhtemel 3B'lu kenarlarınolu turulması, d) her bir düzlemdeki 3B'lu kenarların bulunması, döngülerinolu turulması, bu döngülerin birbirleri arasındaki ili kilerinin kontrol edilmesi ilemuhtemel 3B'lu yüzeylerin olu turulması, e) bulunan muhtemel yüzeyler, yüzeynormalleri ve muhtemel kenar döngülerinin dönme yönleri kullanılarak muhtemel3B'lu alt nesnelerin olu turulması ve f) alt nesnelerin birle tirilerek 3B'lu katımodellerin elde edilmesi. Algoritma hatalı (patolojik) durumları ele alabilmekte vetüm muhtemel do ru çözümleri bulabilmektedir. Katı modelleri elde ederken,bulunan tüm alt nesneleri kombinasyona sokmamak için kesinlilik testi uygulanarakalgoritmanın hızını arttırılmı tır. Bir veya birden fazla çözümleri olan basit vekarma ık örnekler verilmi tir.
Özet (Çeviri)
In this study, an algorithm to determinate polyhedral 3-D objects for a given 2-Dengineering drawings from a CAD package. The orthogonal 2-D views containinformation in the form of dashed and solid lines. Standard interface DXF files hasbeen used the get 2-D views as the input to the software which builds 3-D solidmodels. The algorithm consists of six major steps; a) pre-processing consecutive andcollinear lines and finding the intersection points of two straight lines, b) generatingprobable 3-D vertices by controlling corresponding coordinate in the each of theviews, c) generating probable 3-D edges by controlling orthographic of lines betweeneach two 3-D vertices, d) finding 3-D edges of each plane, generating the loops,generating probable 3-D faces by controlling relationship of the loops between eachothers, e) generating probable 3-D subobjects by using generated probable faces,surface normal and orientation of the probable edge loops and f) assemblingsubobjects into 3-D solid models. The algorithm can handle pathological cases andidentify all possible correct solutions. While solid models are obtained, speed of thealgorithm is increased by applied the certainty test to not combine of all generated 3-D subobjects. Several examples, simple and complex giving single and multiplesolutions are given.