Hızlı prototipleme sistemleri ve uygulama esasları
The rapid prototyping systems and fundamentals of applications
  1. Tez No: 181780
  2. Yazar: BURAK KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KOCABIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Esasen Sakarya Üniversitesi'nde çalışır halde bulunan bir hızlı prototiplemecihazının tanımlanması ile başlayan bu akademik çalışmada, dünya üzerinde 15'eyakın üretici firma ve 50'ye yakın modelle çalışmalar yapılan hızlı prototiplemecihazlarının da anlatılması ile ilgilenenlere destek olabilecek bir kılavuz olmuştur.Bahsi geçen teknoloji ile ilgili bilgilerin çoğunun internet üzerinde gezdiği birortamda bu çalışmada ki derlemeler bilgiye ulaşmada okuyanlara bir hız ve zamankazandıracaktır.Tezin yazıldığı 2006 yılı itibariyle Türkiye' de 111 firmada Hızlı Prototiplemesistemleri kullanılmaktadır. Beklenen düşünce bu sayının artması ile ülkenin üretimkalitesi ve hızlarında artışlar sağlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
This academic work that began with instructing this Rapid Prototyping machine thatexcist actually at University of Sakarya became a guide for people who conceringwith being explained the Rapid Prototyping machine that being made works with 50model and 15 producer company. Collected informations from internet about thetechnology will obtain time and speed to reach to information for readers.After 2006 that the thesis was writen the Rapid Prototyping system is being used atTurkey at 111 company. The idea that expected is to increase this number and toobtain increase for production quality and production speed.viii