Sonsuz matrisler ve bazı yeni dizi uzayları
Infinite matrices and some new sequence spaces
  1. Tez No: 181840
  2. Yazar: RAHMET SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN BAŞARIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dört bölüm olarak hazırlanan bu tezin birinci bölümünde literatür bildirişi ve dahasonraki bölümlerde kullanılacak olan bazı temel tanım ve teoremler verildi.kinci bölümde ise invariant veya σ − yakınsaklık kavramı ile de la Valle- Poussinortalaması kavramını birleştirerek yeni bir dizi uzayı tanımlandı ve bazı topolojiközellikleri incelendi ve ayrıca bazı matris dönüşümleri karakterize edildi.Üçüncü bölümde; modulüs fonksiyonların bir dizisi, σ − yakınsaklık kavramı ve dela Valle- Poussin ortalaması kullanılarak bazı yeni dizi uzayları tanımlandı ve bazıkapsama bağıntıları verildi.Dördüncü bölümde ise ( σ , λ ) - asimptotik istatistiksel denk diziler tanımlandı vebazı toremler ispatlandı.Son bölümde, elde edilen temel sonuçlar özetlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, literatur notices, somefundamantel definitions and theorems will be used in the later chapters were givenrespectivelly.In the second chapter, by combining concepts of invariant or σ - convergence andde la Valee-poussin a new sequence space was defined and some topologicalproperties were examined and also some matrix transformations were characterizedIn the third chapter by using a sequence of modulus functions, the concept of σ -convergence and de la Vale-Poussin means some new sequence spaces were definedand some inclusion relations were given.In the forth chapter, ( σ , λ ) -asimptotic statistical equivalent sequences were definedand some theorems were proved.In the last chapter, the main results that have been taken were summarized.