Siklonlarda dalma borusu çap değişiminin akış parametrelerine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
An experimental investigation on the effect of plunging pipe diameter change in cyclones to the flow parameters
- Tez No: 181867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Continuously increase in the energy demand pushes people and countries to be moreeconomical and so energy is also used more carefully in cement sector as any sector ofindustry does. Therefore, cement sector designed pre-heated cyclone in order to re-usethe energy of exhausting gas leaving the rotary furnace at high temperature. Exhaustinggas with the leving temperature of 950-1100 0C is in reverse flow reacted with farinwhich is the raw material of cement. Consequently, farin is heated up to kalcinationtemperature, and the most part of heat energy is transmitted to the farin. As a result, bymeans of preheated cyclone either available heat on rotary kiln is decreased or a bigenergy saving is made. Added to this advantage of preheated cyclone, Concerning withthe subjects of heat transfer and fluid dynamics no more research where heat exhaustinggas is used, hasn't been done yet. In addition, since data interested with the subject hascommercial values, it causes them not to exist in literature in detail.Many parameters effects the cyclone performance. Geometrical structure, size, andoperation parameters of cyclone, added to them, performance parameters such as, gasflow rate, input/output gas temperature, gas density, pressure drop in cyclone, rawmaterial concentration, and velocity distribution of gas flow in cyclone are recorded.In this study, effect of radius change of cyclone plunge pipe on heat transfer and flowparameters is experimentally examined.
Özet (Çeviri)
Günümüz dünyasında enerji ihtiyaçlarının artması ülkeleri ve insanları daha iktisatlıolmaya yönlendiriyor. Bundan dolayı sanayinin her sektöründe olduğu gibi çimentosektörü de enerjiyi daha dikkatli kullanmak için çalışmalar yapmıştır. Bu yüzdençimento sektörü döner fırını yüksek sıcaklıkta terk eden baca gazının enerjisini acabatekrar kullanabilirmiyiz düşüncesiyle önısıtıcı siklonları tasarlamışlardır.. Dönerfırını yaklaşık 950-1100 0C terk eden baca gazı ters akışlı olarak çimentonunhammaddesi farinle (kireçtaşı+kil) reaksiyona geçirilir. Böylelikle farin kısmikalsinasyon sıcaklığına sıcaklığına kadar ısıtılır ve gazın taşıdığı ısı enerjisinin büyükbir kısmı farine geçirilir. Önısıtıcı siklonlar vasıtasıyla hem döner fırının ısıl yüküazaltıldı hem de büyük bir enerji tasarrufu sağlanır. Bu öneminin yanında, önısıtıcısiklonlarla ilgili olarak ısı geçişi ve akışkanlar dinamiği konularında sıcak baca gazıkullanılarak yeterince inceleme yapılamamıştır. Ayrıca konuyla ilgili verilerinönemli ticari değerlerinin bulunması, bunların literatürde kapsamlı olarak yeralmaması gibi bir sonucu doğurmuştur.Siklon performansını birçok parametre etkilemektedir. Siklonun geometrik yapısıboyutsal oranları ve işletme parametrelerinin yanı sıra deneysel çalışmada gaz debisi,gaz giriş/çıkış sıcaklıkları, gaz yoğunluğu, siklondaki basınç düşümü, hammaddekonsantrasyonu ve gaz akımının siklondaki hız dağılımı gibi performansparametreleri kaydedilmiştir.Bu çalışmada, siklon dalma borusu çap değişiminin ısı transferi ve akışparametrelerine etkisi deneysel olarak incelenmiştir.