Homojen poisson sürecinde değişme noktasına ilişkin istatistiksel çıkarsama
Statistical inference regarding the change point in poisson process
  1. Tez No: 182202
  2. Yazar: AYTEN YİĞİTER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEYHAN İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, homojen Poisson sürecinde değişme noktasının ve sürecinparametrelerinin tahmin edicilerini elde etmek; değişmenin olup olmadığını testetmek için bir test istatistiği önermektir.Bu amaçla, İkinci Bölüm'de değişme noktası sorununa ilişkin genel bilgi verilmiş;yapılan çalışmalar açıklanmış ve Poisson süreçlerinde değişme noktası sorununuele alan çalışmalar incelenmiştir. Üçüncü Bölüm'de, homojen Poisson sürecindeen çok olabilirlik yönteminden yararlanılarak değişme noktasının ve parametrelerinelde edilen tahmin edicileri, test istatistiği ve uygulamalar verilmiştir. Son olarakDördüncü Bölüm'de, elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to obtain the estimators of the change point and relatedparameters of the homogeneous Poisson process, and to propose a test statisticin order to test a change in the process.For this purpose, general information about the change point problem andprevious studies regarding to the change point are explained and the previousstudies which are corresponded to the change point problem in Poisson processesare investigated in Chapter II. The estimators of the change point and theparameters of the homogeneous Poisson process which are obtained by using themaximum likelihood method, the test statistic and applications are given inChapter III. Finally, the results are discussed in Chapter IV.