UHT içme sütlerinde gelişen acılaşma ve jelleşme kusurlarının nedenleri ve çözüm yolları
Reasons and analysis of bitterness and gelation defects, developed in UHT milk
- Tez No: 182215
- Danışmanlar: PROF.DR. İLBİLGE SALDAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, UHT içme sütlerinde uzun raf ömrü boyunca gerçekleşen, plazminve/veya bakteriyel proteaz kaynaklı proteoliz olayı ve buna bağlı olarak ortaya çıktığıdüşünülen jelleşme ve acılaşma kusurları incelenmiştir. UHT süt üretiminde hammaddeolarak kullanılan çiğ sütün bakteriyolojik kalitesinin, üretimde uygulanan ısıl işlemkoşullarının ve UHT sütün depolandığı sıcaklığın dört aylık raf ömrü boyunca proteolizüzerine etkisi incelenmiştir. Farklı kalitedeki çiğ sütler üç farklı yöreden sağlanmış vemikrobiyolojik analiz sonuçlarına göre düşük, orta ve yüksek kalite çiğ sütler olaraknitelendirilmiştir. Her bir yörenin sütü 147 ve 150oC'de 3 s ısıl işleme tabi tutulmuş vedepolama sıcaklığının etkisini belirlemek amacıyla iki farklı sıcaklıkta (oda sıcaklığı ve40oC) raf ömrü boyunca depolanmıştır. Depolama süresince aylık periyotlarla (1., 30., 60.,90. ve 120. günlerde) sütlerin kimyasal özelliklerini ve proteoliz durumunu ortaya koymayayönelik analizler yapılmıştır. Bunun yanısıra RP-HPLC tekniği kullanılarak hem proteolizdüzeyi ve hem de proteolize neden olan etmen hakkında bilgi edinilmiştir. Proteoliz düzeyiile jelleşme ve acılaşma kusurları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla, viskoziteölçümlerinin yanı sıra duyusal analizler de gerçekleştirilerek sütlerin acılaşma durumlarıortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, proteolysis of UHT milk caused by plasmin and/or bacterial protease duringthe shelf life of the product and the defects of gelation and bitterness attributed toproteolysis were investigated. The effect of the bacteriological quality of raw milk used inthe production of UHT milk, the thermal processing conditions and the storagetemperature on the proteolysis during the shelf life were investigated. The raw milksamples of different quality were obtained from three different regions and classified aslow-, medium- and high- quality according to the results of the microbiological analysis.Each sample was UHT processed at 147 and 150 0C for 3 seconds and stored at twodifferent temperatures (room temperature and 40 0C) during the shelf life to observe theeffect of the storage temperature. Analysis were held once a month during the shelf life ofthe UHT milk samples (1st, 30th, 60th, 90th and 120th days) to establish the chemicalproperties and the proteolysis status of the products. Beside this, the proteolysis level andthe factor causing proteolysis could be investigated by using the RP-HPLC technique.Sensory evaluations as well as the viscosity measurements were used to establish therelation between the level of proteolysis and the defects of gelation and bitterness in thesamples.