Thermal-hydraulics modelling of HTR-10 test reactor via computational fluid dynamics method
HTR-10 test reaktörünün ısıl-akışının hesaplamalı akışkanlar dinamiği metodu ile modellenmesi
- Tez No: 182241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL NİYAZİ SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Energy, Mechanical Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
10MW yüksek sıcaklıklı, gaz soğutmalı test modülü HTR-10, TsinghuaÜniversitesi Nükleer Enerji Teknolojisi Enstitüsü tarafından tasarlanmış ve inşaaedilmiştir. Grafit yavaşlatıcılı, helyum soğutmalı kalp, çakıl olarak adlandırılan veçakıl yatağı oluşturan küresel yakıtlar kullanır. HTR-10'un doğası gereği güvenliolduğu savunulmaktadır.Hesaplamalı akışkanlar dinamiği akış, ısı transferi ve bağlantılı olayları içerensistemlerin bilgisayar tabanlı benzetim aracılığı ile analizidir.Bu çalışma HTR-10 kalbinin, ilk yükleme durumunun ısıl- akış hesaplamasını vezamana bağlı ısıl-akış analizini içerir. Analizler hesaplamalı akışkanlar dinamiğimetodu ve ticari hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımı FLUENT'in araç olarakkullanılması ile yapılmıştır. Çalışmanın hedefi kullanılan araca eklemeler yaparak,sistemi tanımlayan uygun modellerin oluşturulması ve HTR-10'un doğal güvenlikniteliklerinin incelenmesidir. Sonuçlar, takdimci enstitünün kullandığı lisanslamayazılımı ve sağladığı deney sonuçları ile karşılaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
The 10MW high temperature gas cooled test module HTR-10 was designed andconstructed by the Institute of Nuclear Energy Technology of Tsinghua University.It has a graphite moderated helium cooled core with spherical fuel elements, socalled pebbles, forming the pebble bed. HTR-10 is claimed to be an inherentlysafe reactor.Computational fluid dynamics is the analysis of systems involving fluid flow, heattransfer and related phenomena, by means of computer based simulations.This study was done to cover the thermal-hydraulic calculation of the HTR-10initial core and thermal-hydraulic transient analysis of the HTR-10. The analysiswere done using computational fluid dynamics method with the commercialcomputational fluid dynamics software FLUENT as the tool. The goal of the studywas to implement appropriate modules to establish suitable models to representthe system and analyze the reactors inherent safety features. The results werecompared with the results of the licensing code used and experimental dataprovided by the hosting institute.