Kuantum kuyu içeren Ga1-yAlyAs engel yapılarda dikey iletim mekanizmalarının incelenmesi
Investigation of the vertical transport in Ga1-yAlyAs barrier structures containing quantum wells
  1. Tez No: 182264
  2. Yazar: SAFİ ALTUNÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Merkez bölgesinde GaAs/Ga0,74Al0,26As kuantum kuyu ve merkez bölgesi ilen+-GaAs kontak tabakaları arasında Ga1-yAlyAs (0≤y≤0,26) eğimli engel tabakaları[n+-GaAs/Ga1-yAlyAs(0≤y≤0,26)/Ga0,74Al0,26As(NW)/Ga1-yAlyAs(0,26≤y≤0)/bulunann+-GaAs] engel yapılarda dikey iletim mekanizmaları deneysel olarak incelendi.Deneylerde dairesel mesa geometrisinde hazırlanmış (kontak çapı 100−800 μmaralığında), kuantum kuyu sayısı Nw=0, 2, 4, 7 ve 10 olan engel yapı örneklerkullanıldı. Eğimli engel tabakaların herbirinin kalınlığı 500 Å, merkez engel bölgesikalınlığı yaklaşık 1000 Å'dur. Nw=2, 4, 7 ve 10 olan örneklerde kuantum kuyugenişliği aynı (Lw=35 Å), kuantum kuyular arasındaki Ga0,74Al0,26As engel tabakasıkalınlığı (LB) sırasıyla 1006, 310, 135 ve 77 Å'dur. Bu örneklerde, karanlıkta,akım−sıcaklık, akım−gerilim ve geometrik magnetorezistans (GMR) ölçümleriyapıldı. Örneklere 0,01−0,8 V aralığında DC gerilim uygulanarak, akım sıcaklığınfonksiyonu olarak (I-T karakteristikleri) ölçüldü. Dikey akımın örneğe uygulanangerilimle değişimi (I-V karakteristikleri) 3,5−295 K aralığında belirli sıcaklıklardakaydedildi. GMR deneylerinde engel yapı örneklere tabakalara paralel ancakakıma dik olarak 0,2−2,2 T aralığında magnetik alan (B) uygulandı ve dikey akımınmagnetik alanla değişimi (I-B grafikleri): (i) düşük gerilimlerde (0,01−0,1 V),sıcaklığın fonksiyonu olarak ve (ii) 3,5−295 K aralığında belirli sıcaklıklarda,örneğe uygulanan gerilimin fonksiyonu olarak ölçüldü.Deneysel I-T ve I-V karakteristiklerinden düşük gerilim ve yüksek sıcaklıklarda(T>110 K) ısısal uyarılma akımının, yüksek gerilim ve düşük sıcaklıklarda (T
Özet (Çeviri)
Vertical transport mechanisms in [n+-GaAs/Ga1-yAlyAs(0≤y≤0.26)/Ga0.74Al0.26As(NW)/Ga1-yAlyAs(0.26≤y≤0)/n+-GaAs] barrier structures which contain GaAs/Ga0.74Al0.26Asquantum wells in the central region and Ga1-yAlyAs (0≤y≤0.26) graded barriersbetween the central region and n+-GaAs contact layers were investigatedexperimentally. Barrier structure samples prepared in circular mesa geometry(contact diameter in the range 100−800 μm) with Nw=0, 2, 4, 7 and 10 quantumwells were used in experiments. The thickness of each graded barrier layer was500 Å, and that of the central barrier region was approximately 1000 Å. Thequantum well width (Lw=35 Å) was the same for all the samples with Nw=2, 4, 7and 10, while the thickness (LB) of Ga0.74Al0.26As barrier layers in the quantumwells were 1006, 310, 135 and 77 Å, respectively. In these samplescurrent−temperature, current−voltage and geometric magnetoresistance (GMR)measurements were carried out in the dark. The vertical current was measured asa function of temperature (I-T characteristics) by applying DC voltage (in the range0.01−0.8 V) to the sample. The variation of vertical current with applied voltage(I-V characteristics) was recorded at selected temperatures in the range3.5−295 K. In GMR experiments, a magnetic field (B) in the range 0.2−2.2 T wasapplied parallel to the layers but perpendicular to the current, and the variation ofvertical current with magnetic field (I−B graph) was measured: (i) as a function oftemperature, at low voltages (0.01−0.1 V) and (ii) as a function applied voltage, atselected temperatures in the range 3.5−295 K.It is found from the experimental I-T and I-V characteristics that thermionicemission and tunneling are the major vertical transport mechanisms at lowvoltages and high temperatures (T>110 K) and at high voltages and lowtemperatures (T