Bilgisayar destekli kimya eğitimi ile ilgili öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teacher's and student's opinions concerning computer supported chemistry education
- Tez No: 182320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırma, ortaöğretim kurumlarında eğitimlerine devam etmekte olanöğrenciler ile ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin bilgisayar desteklieğitime ilişkin görüşlerini, bu görüşlere bağlı olarak öğrencilerin olumlu veolumsuz tutumlarının neler olduğunu, öğretmenlerin teknolojiye bakış açıları ileteknoloji kullanımındaki olumlu ve olumsuz tutumlarını belirleyerek öğretmenlerinbilgisayar destekli eğitimdeki rollerini saptamak amacıyla yapılmıştır.Bu araştırmada, ortaöğretimin 9., 10. ve 11. sınıflarındaki öğrencilerininbilgisayar destekli kimya eğitimine ilişkin görüşleri ile bilgisayar destekli eğitimeyönelik tutumları incelenmiştir. Bu incelemeyi yapmak amacıyla, Ankara ilindefarklı lise türlerinde eğitim gören öğrencilerin bilgisayar destekli kimyaeğitimindeki görüşlerini ölçmek için anket ve bilgisayar destekli eğitime karşıtutumlarını ölçmek için de tutum ölçeği hazırlanmıştır.Ankette toplam 30 soru yer almaktadır. Öğrencilerin anketteki sorularaverdikleri yanıtlar incelenirken cinsiyet, öğrenim gördükleri sınıf seviyeleri ve okultürü dikkate alınarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Tutum ölçeğindeyse 19' u olumluve 21' i olumsuz olmak üzere toplam 40 önerme yer almaktadır. Ankettekisorulara ve tutum ölçeğindeki önermelere öğrencilerin verdikleri yanıtlarincelendiğinde bilgisayar destekli eğitime ve bilgisayar destekli kimya eğitimineilginin, aynı zamanda tutumları belirlediği ve bu tutumların da koşullara göredeğiştiği görülmektedir. Yine bu anket ve tutum ölçeği sonuçları yorumlandığındaöğrencilerin yaşadıkları çevrenin, öğrenim gördükleri okul ve sınıf türünün,ekonomik koşulların, teknolojik araçlara karşı olan ilgilerinin ve diğer etkenlerinbilgisayar destekli eğitime karşı olan ilgilerini etkilediği görülmüştür.Bu araştırma sonuçları göstermektedir ki eğitim kalitesinin artırılması,teknolojinin eğitim dünyasında daha fazla kullanılmaya başlanması öğrencilerinIderslere olan ilgisini etkileyerek bilgisayar destekli eğitime ve kimya dersindebilgisayar kullanılmaya yönelik tutumlarını belirleyecektir.Bu araştırmada ayrıca, ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerinbilgisayar destekli kimya eğitimiyle ilgili görüşleri ve teknolojiye ilişkin tutumlarıincelenmiştir.Bu incelemede, Ankara'daki farklı okul türlerinde görevliöğretmenlerin bilgisayar destekli kimya eğitimine ilişkin görüşlerini belirlemekamaçlanmıştır. Bu nedenle 26 sorudan oluşan bir anket ile teknolojiye karşıtutumlarının ölçmek için tutum ölçeği hazırlanmıştır. Ölçekte 13' ü olumlu ve 6' sıolumsuz olmak üzere toplam 19 önerme yer almaktadır. Öğretmenlerin ankettekisorulara verdikleri yanıtlar incelenirken cinsiyet, okul türü, kıdem yılı ve evlerindebilgisayar olup olmadığı gibi durumlar dikkate alınarak karşılaştırmalar yapılmıştır.Likert tipi hazırlanan teknoloji tutum ölçeğinin sonuçları göstermiştir kiöğretmenlerin büyük çoğunluğu, eğitimde teknolojiden yararlanılması veteknolojik araçların kullanılmasının olumlu etki yapacağı görüşünden yanadır.Anadolu lisesi öğretmenlerinin %100' ü, genel lise öğretmenlerinin %67.9' u, özelokul öğretmenlerinin %62.5' i ve meslek lisesi öğretmenlerinin ise %33.3' üokullarında bilgisayar destekli eğitim yapılmadığını belirtmişlerdir. Anadolu lisesiöğretmenlerinin %100' ü, meslek lisesi öğretmenlerinin %66.7' si, özel okulöğretmenlerinin %50' si ve genel lise öğretmenlerinin de %42.9' u bilgisayardestekli eğitimle kimya dersini öğretmenin kolaylaşacağını düşünmektedir.Literatür çalışmalarında bu alanda yapılmış birçok araştırmayarastlanmaktadır. Bu araştırmalarda da benzer sonuçlara ulaşılmıştır. Yaptığımızçalışmanın bilgisayar destekli eğitime ve öğretmen rollerine katkıda bulunacağıdüşünülmektedir.Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Destekli Eğitim, Anket, Tutum Ölçeği, Likert TipiÖlçekII
Özet (Çeviri)
This research was done to find out the ideas of the students who arecontinuing their education and the teachers who are working in thoseassociations about the computer supported education and in the view of theseideas what the student?s positive and negative attitudes; the teachers? points ofviews about the technology; the positive and negative points of the usage oftechnology, and the teacher?s role about the computer supported training.In this research the attitudes and the ideas of the 9th, 10th, and 11th gradestudents according to the computer supported education was searched. In orderto make this research, in different schools of Ankara which carry out differenteducation programs was done in order to find about the students? ideas about thecomputer based education and an attitude scale was prepared to find out thestudent?s attitude towards this attitude.There are 30 questions in this questionnaire. While analyzing the resultsof the answers of the students the student?s sex and their schools are taken intoconsideration. There are 40 resolutions, 19 of which are positive and 21 of whichare negative, in this questionnaire. When the answers and the student?s attitudesare examined about the computer supported programs in chemistry, it was foundout that the answers are changed according to the stipulation and the concern ofthe students. Also when the research and the attitude scales are analysed it wasfound out that the student?s social environment, their schools where they aretrained, their grades, their economic conditions and their attitudes towardstechnological instruments play a great role on the computer based education.The results of this research show that if the quality of education and theusage of the technology are increased, it is going to influence the student?sattitudes towards the computer supported training and using computers inchemistry lessons.IIIApart from what are mentioned the teacher?s attitudes towards computersupported chemistry programs and their ideas about technology are examined,which are working in secondary education. The aim of the research is to find outwhat the ideas of the teachers in different education programs in Ankara.Because of this a-26-question questionnaire and an attitude scale were preparedin order to find out what the teachers ideas about computer based chemistryprogramme. There are 19 resolutions, 13 of which are positive and 6 of whichare negative, in this questionnaire. While analyzing the results of the answers ofthe teachers the teacher?s sex, their schools, seniority and if they have acomputer in their houses are taken into consideration. The results of the likerttype technological scale showed that most of the teachers were on the side ofusing the technology. And they believe that it will have positive effects oneducation. 100% of the ?Anadolu Lisesi? teachers, ? 67.9% of the ?state school?teachers, 62.5% of the ?private school? teachers. ?33.3% of the ?meslek lisesİ?teachers emphasized that there wasn?t a computer supported education. 100%of the ?Anadolu Lisesi? teachers, ?66.7% of the ?meslek lises? teachers, 50% ofthe ?private school? teachers and ? 42.9% of the ?state school? teachers thoughtthat computer supported education will help the students learn more easily.In the literature works a lot of experiments are found. The same resultsare gained in those experiments. Our research is thought to help the computersupported education and the role of the teacher.KEY WORDS: Computer Supported Education, Questionnaire (Public Survey) ,Attitude Scale, Type of Likert MeasurementIV