Dişli kaplinlerde diş dibi gerilmesine etki eden parametrelerin incelenmesi
Investigation of parameters affecting gear root stresses in gear couplings
- Tez No: 182389
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN KURTARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Birçok araştırmacı, yeni tekniklerin teşhisinde mevcut durumların geliştirilmesi içinfarklı dişli hasar tiplerinin etkisinin araştırılmasında dişlilerin sürtünme durumlarının gelişmişdinamik modellerini kullanarak sürekli olarak geliştirmektedir.Bu tez eş çalışan düz dişlilerdeki kontak ve eğilme gerilmelerine, dişli tasarımındakullanılan parameterin etkisini araştırmaktadır. Dişliler güç iletim mekanizmalarının en kritikparçalarıdır. Sürtünme, bir dişli çiftinde gürültü ve ısıya sebep olan ana etkenlerden biri olarakgörülmüştür. Eş çalışan dişli çiftlerinin sonlu elemanlar analizi dinamik denklemlerde verilendişliler arasındaki sürtünme kuvvetini tanıtan bir metottur. Düz dişli çiftinin karakteristiğisonlu elemanlar metodu kullanarak analiz edilmiştir. Kontak gerilmeleri iki boyutlu sonluelemanlar modeli kullanarak incelenmiştir. Diş dibindeki eğilme gerilmeleri incelenirken deiki boyutlu sonlu elemanlar modeli kullanılmıştır.Bu çalışmadaki ana amaç pozitif yada negatif yönde profil kaydırma oranı (düzeltmefaktörü) ile değişken kavrama açılarının,farklı profil tiplerindeki diş dibi mukavemetineetkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
To improve the current generation of new diagnostic techniques, many researchers areactively developing advanced dynamic models of gear case friction to ascertain the effect ofdifferent types of gear damage.This thesis investigates the characteristics of an involute gear system including contactstresses, bending stresses, and the friction effect of gears. Gearing is one of the most criticalcomponents in mechanical power transmission systems. Friction deformation is considered tobe one of the main contributors to noise and heating a gear set. Finite element analysis of thegear couplings is the method of introducing the frictional force between teeth into thedynamic equations is given. The characteristics of involute spur gears were analyzed by usingthe finite element method. The contact stresses were examined using 2-D FEM models. Thebending stresses in the tooth root were examined using a 2-D FEM models.The main aim of this study is to find the different effects of profile type to bendingstresses in the tooth root by using pressure angle and profile shift coefficient on positive-negative direction.