Borun genotoksik etkilerinin hordeum Vulgare L. üzerinde incelenmesi
An investigation on genotoxic effects of boron on hordeum Vulgare L.
  1. Tez No: 182391
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAMAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜLAY HEKİMBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bor elementinin, Hordeum vulgare L. (arpa) kök ucu hücreleri üzerine olasıgenotoksik etkilerinin incelendiği bu proje, bu konuda arpa bitkisinde yapılan ilkçalışmadır. Araştırma kapsamında; arpa tohumları, kontrol grubu (saf su) ve 10, 50,100, 250, 500, 750, 1000 ppm borik asit konsantrasyonlarında çimlendirilerek; borunçimlenme, kök gelişimi, mitotik indeks ve mitotik anormallikler üzerine etkisiaraştırıldı. Sitolojik preparatların hazırlanmasında Feulgen ezme preparat tekniğikullanıldı.Araştırma sonucuna göre; 24, 48 ve 72 saat sürelerle yapılan çimlendirmelerde 500,750 ve 1000 ppm borik asit konsantrasyonları, çimlenme oranlarında istatistikselolarak anlamlı bir azalmaya neden olurken (p0.05). Kökgelişiminin, 10 ppm'de istatistiksel açıdan anlamlı olacak şekilde arttığı (p0.05). Hücrelerde, metafaz plağında toplanamama, poliploidi, anafazköprüleri, multipolar anafaz, kromozomlarda yapışma, radyal mitoz, mikronükleusve fragmentasyon anormallikleri gözlendi.Sonuç olarak; borik asitin 10 ppm haricindeki tüm dozlarında arpa bitkisinegenotoksik etkide bulunduğu, sitotoksik etkinin ise, 500, 750 ve 1000 ppmdozlarında görüldüğü belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the possible genotoxic effects of boron element on Hordeum vulgareL. root tip cells have been investigated as the first boron genotoxicity study carriedout on Hordeum vulgare L.. The effects of boron on seed germination, rootdevelopment, mitotic index and mitotic abnormalities were determined bygerminating the barley seeds in control groups (dH2O) and 10, 50, 100, 250, 500, 750and 1000 ppm concentration values of boric acid. Feulgen method was used forcytological preparations, herein.As a result of this study, a statistical comparison considering the germination time(24th, 48th and 72nd hours) with concentrations of boric acid (500, 750, 1000 ppm)was made. These concentrations were found to be decreased the germination of theseeds significantly (p0.05). Root growth wassignificantly increased at 10 ppm concentration of boric acid (p0.05). Mitotic abnormalities in root tip cellswere defined as anaphase bridges, multipolar anaphase, ungathering on metaphaseplate, fragmentations, radial mitosis, polyploidy, micronucleus and stickychromosomes.Results indicated that, boric acid has a genotoxic effect on barley at concentrationsgreater than 50 ppm, even though cytotoxic effect was determined in 500, 750 and1000 ppm concentrations.