Bazı fiğ tür ve çeşitlerinin Siirt koşullarında ot ve tohum verimleri üzerine araştırmalar
Studies on the herbage and seed yields of some vetch species and cultivars in Siirt ecological conditions
  1. Tez No: 182679
  2. Yazar: ERGÜN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER OLCAYTO SABANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Siirt ili Kurtalan ilçesi Yunuslar Köyü tarlalarında 2003-2004üretim sezonunda farklı fiğ tür ve çeşitlerinin ot ve tohum verimleri ile buna ilişkinbazı özelliklerini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Tohumluk materyali olarak 3farklı türe ait 6 fiğ çeşidi kullanılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre bitki boyu, sap uzunluğu, yeşil ve kuru ot verimleri,bakla sayısı, baklada tane sayısı, bin tane ağırlığı ve tohum verimi özellikleri açısındantür ve çeşitler arasında önemli farklılıklar saptanmıştır. Yeşil ot verimleri 2400-3555kg/da, kuru ot verimleri 512-812 kg/da, tohum verimleri 66.9-193.7 kg/da değerleriarasında değişmiştir. Adi fiğ çeşitlerinden Kubilay'ın ot veriminde, Selçuk çeşidinintohum veriminde diğerlerinden üstün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine herbage and seed yields and someproperties of six different vetch species and varieties in Yunuslar village fields ofKurtalan, Siirt in 2004 growing season. According to the results, significantdifferences were found between vetch species and varieties for plant height, stemlength, green and dry matler yield, number of pods per plant, number of seeds perpod, one thousand seed weight and seed yield.Green, dry matler and seed yields were between 2400-3555 kg/da, 512-812kg/da, 66.9-193.7 kg/da, respectively. Among the common vetch varieties, Kubilaywas found to be superior for herbage yield, and Selçuk for seed yield.