Kıvırma ve kaynak makinesi otomasyonu
The automation of rolling and welding machine
- Tez No: 182707
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hızlı sanayileşme ve hızlı tüketimin bir sonucu olarak, farklı sınıflarda bulunan ürünlere olantalep her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte, ürüne erişme süresinin mümkün olduğuncakısa olması beklenmektedir. Dolayısıyla imalat sistemlerinde gelişmeler olması kaçınılmazdır.Günümüzde özellikle hata oranlarındaki hedeflerin sıfır olmasıyla hemen her işletmedemakineler kısmi ya da tam otomasyona geçiş süreci yaşamaktadır.Otomasyonun sanayiye girme süreci işçilik maliyetlerini düşürürken, dünya çapında birüretim hızı kazandırmakta ve 24 saat kesintisiz üretim yapma imkânı tanımaktadır. Örneğinkaynak otomasyonu kullanan otomotiv sanayisinde, kaynak emniyeti uluslararasıstandartlarda yapılırken, otomasyon yatırımının geri dönüş süresi, kapasiteyi tamkullanabilme miktarlarına göre oldukça kısalmaktadır.Bu çalışmada, otomobillerde kullanılan egzoz sistemini oluşturan, paslanmaz çelik borularınsac levhadan imal edilmesi ve TIG kaynak yöntemi ile kaynak edilmesi işlemlerininotomasyonu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of fast industrialization and fast consumption, the demand for the different types ofproducts increases day by day. Nonetheless, the period to reach the product is expected to bein a very short time. So, it is unavoidable to be developments in manufacturing systems.Nowadays, in the enterprises, especially the enterprises which work with zero error rates, themachines live the process of transition towards the partial or full automation.The process of using automation in industry causes the decreases in labor costs, enables toreach a worldwide production rate and gives the opportunity to make uninterruptedproduction. For example, in automotive industry which uses welding automation, weldingsafety must be done according to the international standards. So, the return period ofautomation investment is getting fairly shorter according to the quantities of using productionin full capacity.In this study,it's been handled the transition of tube from sheet metal, which is produced fromstainless steel, into conduit, which composes the exhaust system in automobiles, and theautomation of these tubes' welding operations with TIG welding methods .