İzmir civarında dağılış gösteren bahçe salyangozu helix aspersa müller, 1774 (mollusca: pulmonata)'da karaciğer kelebeklerinin yaygınlığı
The prevalence of liver flukes in garden snail helix aspersa müller, 1774 (mollusca: pulmonata)which is distributed vicinity of İzmir
  1. Tez No: 182796
  2. Yazar: GÖZDE GÜRELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalı mada zmir civarında da ılı gösteren bahçe salyangozu Helix aspersaMüller, 1774 (Mollusca: Pulmonata)'daki karaci er kelebeklerinin yaygınlı ı ara tırılarak,cins ve tür düzeyinde belirlenmesi amaçlanmı tır.Ara tırma sonucuna göre H. aspersa'nın çalı ma alanında %0.97'lik yaygınlıklaD. dendriticum'un ya am döngüsüne ara konaklık yapan bir kara salyangozu türüoldu u tespit edilmi tir. Bu çalı mayla ilk kez H. aspersa'nın D. dendriticum'a arakonaklık yaptı ı rapor edilmi tir.olan D. dendriticum'un II. nesil sporosistleri veÇalı mada belirlenmiserkaryalarına ait morfolojik ve histolojik özellikler, orijinal tanım ve literatürde mevcutolan di er tanımlarla kar ıla tırılarak, benzerlik ve farklılıklar ortaya çıkarılmı tır.Belirlenen yaygınlık derecesine göre insan ve hayvan sa lı ına olası etkileritartı ılmı tır.
Özet (Çeviri)
In this study, the prevalence of liver flukes in a garden snail Helix aspersaMüller, 1774 (Mollusca: Pulmonata) which is distributed vicinity of zmir, was aimed toresearch and determine them as a genus and species.As the result of the investigation, H. aspersa was detected as a species of land snailwhich is the intermediate host in the life cycle of D. dendriticum and had %0.97 theprevalence of infection in the study area. With this study, H. aspersa is reported for the firsttime as a intermediate host of D. dendriticum.The morphologic and histologic features of the second generation sporocysts andcercariae of D. dendriticum which were determined in this study, were compared withtheir original description and previous reports, the similarities and differences weredetected.According to the prevalence of infection which was determined, its effects onhuman and animal health were discussed.