İmar uygulamalarında değer farklılıkları ve dağıtım ilişkileri
Land-value redistribution relations in land readjustment applications
- Tez No: 182984
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Türkiye'de imar planları kadastro haritasıyla çakıştırıldığında; bazı kadastro parsellerikamu hizmetlerine ait alanlara rastlamaktadır. Bu işlemle oluşan değişimden bütünkadastro parselleri eşit oranda etkilenmemektedir. İmar planları çarpık kentleşmeyiengelleyerek modern bir kent dokusu oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusundakadastro parsellerinin eski konumlarından alınıp yeniden biçimlendirilmesi ve planbütünlüğünde araziye yansıtılması 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 18. maddesine göreyapılmaktadır. Bu uygulamada düzenlemeye giren kadastro parsellerinden imar planıylagelen değer artışını karşılamak amacıyla %40 oranında kesinti yapılabilmektedir.Türkiye'deki arsa düzenlemeleri, kadastro parselleri aynı değerde kabul edilip alanları ileorantılı kesinti yapıldıktan sonra sadece alanları dikkate alınarak dağıtım yapılmaktadır.Oysa, gelişmiş ülkelerdeki arsa düzenlemelerinde, değer ölçüsü dikkate alınarak arazidağıtımı yapılmaktadır.Bu çalışmada; kadastro parsellerindeki değer farklılıkları ve imar planlarının yapımı ileortaya çıkan değer farklılıkları ayrı ayrı incelenip, bunların yeni imar parsellerininüretilmesinde kullanılabilme olasılıkları araştırılmıştır. Bu amaçla imar planı üzerinde bazıdeğer faktörleri esas alınarak bir genel değerlendirme yapılmıştır. Yapılan parseldeğerlendirme çalışmalarına göre kadastro ve imar parselleri ayrı ayrı sınıflandırılıp budeğerlere dayalı öneri bir parselasyon planı oluşturulmuştır. Bu çalışmada, imaruygulaması yapılmış bir pilot bölgede oluşan mevcut arazi dağılımı ile yapılan parselasyonplanının bir karşılaştırması yapılarak sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, when development plans are overlayed with cadastral maps, some cadastralparcels coincide with public service areas. All cadastral parcels are not influenced equallyin this transformation process. One of the aims of development plans is to protect the cityfrom inhomogenous urban dwelling pattern and to provide a modern structure. Inapplication of development plans, there is need for re-organising the cadastral parcelsaccording to new situation. One of the tools used in Turkey for this process is landreadjustment (LR). LR applications are carried out according to Development Lawnumbered 3194 in Turkey. These applications are carried out as area based. 40% of theeach parcel area is reduced as a result of land value increase in LR applications. In thisapproach, all cadastral parcels are taken into consideration as having the same value. Onthe other hand, LR applications are carried out as value based in some countries.In this study, the value differences in cadastral parcels and in the new situation withdevelopment plans are examined seperately. Then, the possiblity of using these values inproduction of new development parcels is researched. For this purpose, a generalevaluation is carried out by taking into consideration some value factors in thedevelopment plan. According to parcel valuation results, cadastre and development parcelsare classified seperately and a new proposal development parcel plan is prepared. Then, ina pilot area where LR application was carried out before, current situation and proposedparcelation plan are compared and results evaluated.