Ardahan / Yalnızçam ormanlarının ekosistem tabanlı ve çok amaçlı planlanmasında yaban hayvanlarının yeri ve önemi
The role and the importance of wildlife in the ecosystem-based and multi-purpose management of Ardahan / Yalnızçam forest
- Tez No: 183000
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAĞDAN BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
?Ardahan / Yalnızçam Ormanları n Ekosistem Tabanlı Çok Amaçlını ve PlanlanmasındaYaban Hayvanları n Yeri ve Önemi?nin araşrı ğ bu çalı Nisan 2005-Haziran 2006ı şnı tıldı maştarihleri arası toplam 95 gün süren arazi çalında, ması ortaya konulmuşile tur.Araşrma alanı oluştı nı turan, ülkemizin Kuzeydoğ Anadolu ile Doğ Karadeniz Bölgeleriu uşsı rı yer alan Ardahan / Yalnınında zçam ormanları gerçekleşnda tirilen arazi çalımaları rasısı ndayaban hayvanları rudan veya çeş iz ve belirtilerden yani dolaylıolarak gözlenmişdoğ itli tir.şAraşrma alanı gerçekleştı nda tirilen arazi çalımaları öncelikle alandaki türler, bu türlerinnda,durumları hedef türler, biyolojik çeş, itliliğ tehdit eden unsurlar ve yaban hayvanlarıiçinişşı tıöncelikli alanlarıbelirlenmesine çalılmı rnAraşrma alanı yapı gözlemler sonucunda alanda 34 memeli, 174 kuş14 balı 10tı nda lan , k,türü tespit edilmiş Bu türler içerisinde Altı Kartal (Aquilasürüngen ve 7 adet iki yaşamlı tir. nchrysaetos), Küçük Orman Kartalı(Aquila pomarina), Kara Akbaba (Aegypius monachus),Kıl Akbaba (Gyps fulvus), SakallıAkbaba (Gypaetus barbatus), Ayı(Ursus arctos), Vaşzı ak(Lynx lynx), Kurt (Canis lupus), Yaban Domuzu (Sus scrofa), Karaca (Capreolus capreolus),Su Samuru (Lutra lutra) ve DağAlası(Salmo trutta macrostigma) başca hedef türler olaraklıtespit edilmiştir.Alanda bulunan biyolojik çeşitliliğ ve dolayıyla yaban hayvanları tehdit eden başcai sı nı lıunsurları yaban hayvanları n yaş alanları n bozulmasın nı am nı -parçalanması yok olması alve , doğnıkaynakları aş tüketimi, su kirliliğ kaçakçık, yoksulluk ve düzensiz yapı rekreasyonrı i, lı lanfaaliyetleri olduğ tespit edilmişu tir.ndan sürdürülebilir bir şSonuç olarak, araşrma alanı bulunan yaban hayvanlarıtı nda ekildeyararlanabilmek için alanda yapılmakta olan Orman Amenajman Planı yapında lmasıgerekenşkoruma ve iyileştirme çalımaları n neler olmasını gerektiğ tespit edilmişi tir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates and presents the results of a study dealing with the role andimportance of wildlife in the ecosystem based and multi purpose management of YalnızçamForest in Ardahan.Throughout the study period from April 2005 to June 2006, observations were made in atotal of 95 field trips. The study was conducted by using combined method of direct and indirectobservations including different tracks and signs. During the study, wildlife animals and theirsituation were first determined in the study area. Then, possible threats of the presence ofwildlife were investigated. Focal species were determined and as a last step important habitatsfor the wildlife in the area determined and with a special attention given to focal species.As a result of the study, 34 mammals, 174 birds, 14 freshwater fish, 10 reptiles, and 7amphibian species were identified. As the focal species; Golden eagle (Aquila chrysaetos),Lesser spotted eagle (Aquila pomarina), Black vulture (Aegypius monachus), Griffon vulture(Gyps fulvus), Lammergeierl (Gypaetus barbatus), Brown bear (Ursus arctos), Lynx (Lynxlynx), Wolf (Canis lupus), Wild boar (Sus scrofa), Roe deer (Capreolus capreolus), Otter (Lutralutra) and Brown trout (Salmo trutta macrostigma) were determined in the study area.The main factors affecting, biodiversity and wildlife were wildlife habitats degradation,fragmentation and loss, overexploitation of the natural resources, pollution and especially waterspollution, illegal timber production, poverty and unplanned recreational use.