İlköğretim 6. sınıf uzayı keşfediyoruz ünitesinin etkileşimli video destekli öğretimi
Teaching the 'discovering the space' subject of 6 th class of primary education using interactive video
  1. Tez No: 183060
  2. Yazar: SEMA NUR DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN BAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZETİ retim 6. Sı f Uzayı fediyoruz Ünitesininlköğ nı KeşEtkileş Video Destekli Öğimli retimiSema Nur DEMİRKANş Fen ve Teknoloji dersinde etkileş video kullanıBu çalıma, imli larak Fen ve Teknolojidersi 6. sıf UzayıKeşnı fediyoruz ünitesinin öğretilmesinde kullanılabilecek çoklu ortamıdestekleyen bir materyalin geliştirilmesi ve bu materyalin farklıyöntemlerle sunulması nnıerlendirilmesi amacı yapı şr.değ yla lmıtışÇalımada ilköğretim Fen ve Teknoloji 6. sıf Uzayı fediyoruz ünitesini içeren birnı Keşetkileş video materyali hazıimli rlanarak dört farklı nı sunulan materyal Trabzon Hasan AlisıfaYücel İ retim Okulunda uygulandı Öğlköğ . rencilerin etkileşimli videoyu sıfça kullanmasını ,öğretmenin etkileşimli videoyu yardımcıöğretim materyali olarak kullanması öğ, rencininı ıbilgisayar baş bireysel öğnda renmesi ve öğrencinin bilgisayar baş küçük gruplarla öğnda renmesişeklinde 4 grup oluşturuldu. Toplam 103 öğrenciden sı f içi gözlemler ve anketler kullanını laraknitel ve nicel veriler toplandıOluş. turulan grupları Fen ve Teknoloji dersi 1. yazı değn lı erlendirmesonuç ortalamalarıgrupları birbirine yakı düzeyde oldukların n nıgöstermektedir. Baş çtalangıı rı ğ ıgruplar birbirleriyle karş tıldı nda baş ve tutum yönünden en yüksek ortalamaya etkileşlaş arı imlindan retim materyali olarak kullanı ğgrup sahipti.ıvideonun öğretmen tarafı öğ ldış şBu çalı ile etkileş videonun farklıekillerde kullanıma imli lması rencilerin baş larıöğ arı veğıtutumlarıüzerinde manidar bir etki oluşturmadı tespit edildi. Bunun nedenleri öğrencilerin farklıbir ortamda, alık olmadı şşı ıklarıekilde ders işlemeleri, öğrenmelerini destekleyici kağ üzerinde ektş rendiklerini tekrar etme olanakların olmamasıuygulamaları uzunımateryallerin olmayı, öğ nı , nsüreli uygulanmaması r. Farklı yöntemlerle öğdı renme gerçekleştiren öğrencilerin büyük birçoğunluğ yapı uygulamalarıgüzel buldukları ve diğ derslerde de aynıuygulamalarıu lan nı er nyapı nı erlendirme formları verdikleri açı uçlu cevaplarda belirtmişlması değ na k tir.Öğrenme ortamı zenginleşnı tiren, öğrenci motivasyonunu artı ve öğran renmeyi olumluyönde etkileyen etkileş video derste öğimli renciler tarafından kullanı dı Etkileş videoyalmalı r. imliyönelik öğretim materyallerinin sayı artılmalı r. Etkileş videoyla konu öğsı rı dı imli retimi dijitalortamda sırlını kalmamalı lı, yazı materyallerle de desteklenmelidir.Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Destekli Öğretim, Etkileş Video, Çoklu ortamimli
Özet (Çeviri)
SUMMARYTeaching the ? Discovering the Space? Subject of 6 th Class ofPrimary Education Using Interactive VideoSema Nur DEMİRKANThis research has been carried out to develop some material supporting multipleenvironments which can be exploited in teaching 6th class natural science and technologyunit named as ?Discovering the Space? in Natural Science and Technology lesson with themeans of interactive video and to evaluate its presentation using different methods.In this research, an interactive video material including the subject Discovering theSpace of 6th. class has been prepared, and this material which was introduced to fourdifferent classes was applied in Hasan Ali Yücel Primary School in Trabzon. 4 groups ofstudents were created to let a student exploit the interactive video on his or her own, insmall groups and all together with the means of personal computer and let teacher use it assupporting material. Qualitative and quantitative data were collected from 103 studentsusing some observations and questionnaires. The avarages of the results of the firstexamination of the Natural Science and Technology lesson showed that the success levelsof the groups are very close to eachother. At the beginning, the group to which theinteractive video was introduced as teaching material had had the highest success level.This work showed that using interactive video in various ways has no considerableeffect on students? success and manners. The reasons for this are that students? havingclass in a different environment in a way they are not familiar with, students? having noextra material which would otherwise allow them to follow class on paper, their having noopportunity to refresh what they learn and not applying the mentioned approaches in longterm. In the evaluation forms, most of the students stated that they found the aboveapplications beneficial and wish to see that the same methods will be applied in otherclassess as well.Interactive video which increases students? motivation and affects learning processin a positive way should be exploited by students in class. A larger number of teachingmaterials which address interactive video must be provided. Teaching a subject usinginteractive video should not be limited only to digital environment, and must be supportedby providing written materials.Key Words : Computer Based Learning, İnteractive Video, Multimedia