Broyler rasyonlarına ilave edilen farklı yağ kaynaklarının bazı serum parametreleri ve abdominal yağ asitleri bileşimi ile performans özelliklerine etkileri.
Effects of diets containing different fat or oil sources on some serum parameters, abdominal fatty acid composition and performance characteristics in broiler chicks.
  1. Tez No: 183205
  2. Yazar: FAHRİYE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN SEFA PARLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu deneme, etlik piliç rasyonlarına ilave edilen farklı yağ kaynaklarının bazıserum parametreleri ve abdominal yağ asitleri bileşimi ile performans özelliklerineetkilerini belirleyebilmek için yapılmıştır.Toplam 720 tane, cinsiyet ayrımı yapılmamış, bir günlük yaştaki etlikcivcivlerin kullanıldığı mevcut çalışmada, ayçiçek yağı (grup I), koyun kuyruk yağı(grup II), mısır yağı (grup III), palmiye yağı (grup IV), soya yağı (grup V) vekoyun iç yağı (grup VI) içeren rasyonların; etlik piliçlerin performans özelliklerine,bazı serum parametrelerine ve abdominal yağ dokunun yağ asitleri bileşimlerineetkileri incelenmiştir. Tesadüf parselleri deneme planına göre düzenlenen çalışmada;her bir muamele grubu 6 tekerrürlü olup, her tekerrür için 20 civciv kullanılmıştır.Günlük `23 saat ışık-1 saat karanlık' aydınlatma programının uygulandığı deneme 6hafta sürmüş; yem ve su ad-libitum sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The experiment?s purpose was to examine the effects on some serumparameteres, fatty acids composition of abdominal fat pad and performancecharacteristics in broiler chicks of diets containing sunflower oil (group I), sheep?stail fat (group II), corn oil (group III), palm oil (group IV), soybean oil (group V)and sheep?s tallow (group VI), respectively.A 42-day feeding trial involving 720, unsexed-one-day-old broilers chicks wascarried out in a completely randomized design by dividing into 6 groups of 6replicates of 120 chicks each. Trial was lasted for 6 weeks. Light regime wascontinuous 23 hours daily. Performance criteria such as feed consumption, weightgain and feed conversion ratio were measured totally in the groups for each week.Diet and water were ad-libitum. At the end of the trial, serum total cholesterol,trigliseride, HDL, VLDL and LDL concentrations of blood samples obtained from12 chicks randomly chosen from each group were analyzed by a Biochemical AutoAnalyser. Also, fatty acids compositions of samples extracted from obtainedabdominal fat pads of 3 chicks for each group were determined by a GasChromatograph (GC). At the same time, carcass evaluations of 12 chicks randomlyslaughtered from each group were performed by Turkish Broiler SlaughteringStandards (TS 5925).Diets containing fats or oils did not have any significant effect on FCR at 0-6weeks of the trial.