Taç eter grubu ihtiva eden yeni vic-dioksimlerin sentezi, komplekslerinin ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of a new vic-dioximes that contain crown ether groups and its metal complexes
- Tez No: 183230
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİNE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, literatürde bulunmayan üç adet yeni ligand ve bu ligandların bazı geçişmetalleri ile kompleksleri sentezlendi. Bu ligandlar; anti-4-izopropilanilinfenilaminoglioksim, anti-4-benzilpiperidinfenilaminoglioksim ve N1-(41-Benzo[15-crown-5]naftilaminoglioksim ligandlarıdır. Çalışmanın birinci basamağında;klorofenilaminoglioksim ile 4-izopropilanilin ve 4-benzilpiperidin'in reaksiyonundan anti-4-izopropilanilinfenilaminoglioksim ile anti-4-benzilpiperidinfenilaminoglioksim ligandlarısentezlendi. Ayrıca 41-aminobenzo[15-crown-5] ile 2-naftilkloroglioksim'in reaksiyonusonucu N1-(41-Benzo[15-crown-5]naftilaminoglioksim elde edilmiştir. İkinci basamakta buligandların, Ni(II), Cu(II), Co(II), Cd(II), Zn(II) metal iyonlarıyla kompleksleri elde edildi.Sentezlenen ligandların ve komplekslerin yapıları 1H NMR, 13C-NMR, IR, elementel analiz,mağnetik süsseptibilite teknikleriyle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study three new ligands and their transition metal complexes were synthesized,which were not yet reported in the literature references. This ligands are; anti-4-isopropylanilinephenylaminoglyoxime, anti-4-benzylpiperidinephenylaminoglyoxime and N1-(41-Benzo[15-crown-5] naphthylaminoglyoxime.In the first part of this work. anti-4-isopropylanilinphenylaminoeglyoxime, anti-4-benzylpiperidinephenylaminoglyoxime were synthesized by the reaction ofcholorophenylaminoglyoxime with 4-isoproplylaniline and 4-benzylpiperidine .In addition tothis, N1-(41-Benzo[15-crown-5]naphthylaminoglyoxime was synthesized by the reaction of4?-Aminobenzo[15-crown-5] and 2-naphthylchloroglyoxime In the second part, their Ni(II),Cu(II), Co(II), Cd(II), Zn(II) complexes were synthesized. This ligands and their complexes?structures were determined with 1H NMR, 13C-NMR, IR, elemental analyses, magnetiksucceptibiliy.