Yaşlı ve genç broiler ebeveyn yumurtalarında kuluçkanın son döneminde farklı nisbi nem uygulamalarının,kuluçka sonuçları ve performansa etkileri
Effects of relative humidity during last stage of incubation on hatching traits and performance of broiler from old and young breeder flocks eggs
- Tez No: 183233
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSKENDER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalıºma yaºlı ve genç broyler ebeveyn yumurtalarında ( 26 ve 52 haftalı ),kkuluçkanı son döneminde farklı nispi nem uygulamaları n kuluçka sonuçları ve çı º sonrasın nı kıperformansa etkilerinin belirlenmesi amacı yürütülmüºtür. Araºtıyla rma materyali yumurtalar Ross308broiler ebeveynlerinin iki farklı ticari sürüsünden elde edilmiºtir. Yumurtalar 3 farklı NR ºartları nda( % 48, % 58 ve % 68 NR ) kuluçkanı 16. günden 19.5. güne kadar muamele edilmiº ve 19.5. gündennçı ºa kadar tüm gruplar % 75 NR olacak º ekilde ayarlanmı r. Kuluçkanı 486.
Özet (Çeviri)
Incubating eggs produced by two commercial flocks (26 and 52 wk) of Ross308broiler breeders. Broiler hatching eggs were subjected to one RH condition from 0 to 15 d ofincubation and switched one of three different RH conditions (48, 58, and 68 %) from 16 d to19.5 d of incubation. From 19.5 d to pull time RH conditions were switched to 75 % for allgroups. Late deaths, hatchability, hatch time and some organ weights were measured.