Üzerinde açılı çatlak bulunan cam-kumaş/epoksi kompozitlerde çatlak açısının kırılma davranışına etkisi
The effect of crack in clination on fracture behavior of glass / epoxy composites with central crack
- Tez No: 183248
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEHÇET DAĞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, merkezine farklı başlangıç çatlak boylarında ve farklı açılarda kalınlık boyunca çatlak açılmış epoksi matris ve iki yönlü E cam elyafı kumaştan üretilmiş termoset plastik kompozitin eksenel yük altında kırılma davranışı araştırılmıştır. Farklı başlangıç çatlak boylarında ve yönlerde açılmış merkez çatlakları üzerinde durulmuştur. Deneyler sırasında çatlak ilerlemesi, çatlak açılma miktarı, şekil değiştirme enerjisi boşalma miktarı, gerilme şiddet faktörleri ve kırılma tokluğu incelenmiştir. Sonuçlarda çatlak ilerlemesi, çatlak açılma miktarı ve farklı yönlerdeki çatlak açılarına bağlı olarak gerilme şiddet faktörleri ve şekil değiştirme enerjisi boşalma miktarının grafikleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fracture behaviour of epoxy matrix which have middle through thickness that was widened on discrepant initial thickness lengths and differential angels through thickness and termoset plastic composites which was procuded by bidirectional E fiberglas material, were investigated. Middle through thickness that it was widened discrete initial lengths and different directions, were emphasized. Crack propagation, crack exposition amount,shape altertion energy discharge amount, stress intensity factors and fracture toughness were researched during this study. In results, graphics which were contained crack propagation, crack exposition amount, stress intensity factors that was predicated on crack angels on discrepant directions and shape altertion energy discharge amount were drew.