Farklı nikel titanyum eğeler ile şekillendirilen dişlerin endokron ile restorasyonu sonraki kırılma dayanımları
Fracture strengths of teeth shaped with different nickel titanium files after restoration with endocrown
  1. Tez No: 982464
  2. Yazar: TARIK AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT KOÇAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı taper (koniklik) açısına sahip eğelerle yapılmış kök kanal tedavisi sonrasında laboratuvar ortamında üretilen endokron ile restore edilen dişlerin kırılma dayanımının değerlendirilmesidir. Çalışmamızda Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran hastalardan ortodontik, travma ve periodontal problemler nedenlerinden herhangi biri nedeniyle çekimi uygun görülmüş, 52 adet alt molar diş kullanılmıştır. Dişlerin üzerinde bulunan yumuşak doku artıkları ve debrisler bir kretuar yardımıyla uzaklaştırılmıştır. Çekilen dişler çalışmanın başlangıcına kadar steril serum fizyolojik solüsyonu içerisinde bekletilmiştir. Kırık, çatlak, açık apeksli, perforasyon bulunan, kanal tedavisi yapılmış, patolojik veya fizyolojik nedenlerle rezorpsiyon oluşmuş köklere sahip dişler çalışmaya dahil edilmemiştir. Dişler rastgele kullanılan eğe grubuna göre ayrılmıştır. Grupların aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir: 1. Grup: Protaper Ultimate rotasyonel eğe (%8 taper) 2. Grup: Trunatomy rotasyonel eğe (%4 taper) 3. Grup: One Reci eğe resiprokal eğe (%4 taper) 4. Grup: VDW reciproc blue resiprokal eğe (%8 taper) Preparasyonu tamamlanan kanallar irrigasyon işlemi sonrasında gruplarda kullanılan son eğe ile uyumlu açılı güta perka ve rezin esaslı kanal patı kullanılarak dolduruldu. Kanal dolgusunun sertleşmesi için 48 saat beklendi. Endokron preparasyonu esnasında marjin yüksekliği 2 mm olacak şekilde ayarlandı. Köşeli alan bırakılmamasına özen gösterildi. Standart derinlikte bir kavite hazırlandıktan sonrasında kliniğimizde bulunan CAD/CAM tarayıcı cihazı ile kavitelerin taraması yapıldıktan sonra nanohibrit seramik içerikli GC Cerasmart marka bloklardan dişlerin endokronları üretildi. Üretilen endokronlar rezin siman ile simante edildikten sonra akrilik blok içine gömülüp kırılma deneyi yapıldı. Dişlerin kırılma kuvvetleri ve oluşan kırıkların alanları kaydedildikten sonra istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The objective of this in vitro study was to evaluate the fracture resistance of teeth restored with endocrowns fabricated following root canal treatment performed using rotary and reciprocating file systems with different taper angles. A total of 52 extracted mandibular molar teeth were included in the study. The specimens were obtained from patients who presented to the Faculty of Dentistry at Zonguldak Bülent Ecevit University and whose teeth were indicated for extraction due to orthodontic, traumatic, or periodontal reasons. Soft tissue residues and debris on the tooth surfaces were carefully removed using a curette. The extracted teeth were then stored in sterile physiological saline solution until the commencement of the experiment. Teeth exhibiting fractures, cracks, open apices, perforations, previous root canal treatment, or roots with pathological or physiological resorption were excluded from the study. The remaining teeth were randomly allocated into four experimental groups based on the instrumentation system used: 1. Group 1: ProTaper Ultimate rotary file system (%8 taper) 2. Group 2: TruNatomy rotary file system (%4 taper) 3. Group 3: OneReci reciprocating file system (%4 taper) 4. Group 4: VDW Reciproc Blue reciprocating file system (%8 taper) Following canal preparation, irrigation was performed, and the canals were obturated with gutta-percha cones corresponding to the taper of the final file used in each group, in combination with a resin-based sealer. The filled specimens were stored for 48 hours to allow complete setting of the sealer. For endocrown preparation, the marginal height was standardized at 2 mm, and special attention was paid to the elimination of sharp internal line angles. After achieving a standardized cavity depth, the prepared teeth were scanned using a CAD/CAM intraoral scanner available in the clinic. The endocrowns were milled from GC Cerasmart nanohybrid ceramic blocks (GC Corp., Tokyo, Japan). The fabricated endocrowns were cemented using resin cement and subsequently embedded in acrylic blocks to ensure proper stabilization during testing. Fracture resistance testing was conducted using a universal testing machine, and both the fracture loads and fracture patterns were recorded for statistical analysis.