Mantıksal fonksiyonların sadeleştirilmesi
Logic function minimization
  1. Tez No: 183249
  2. Yazar: İBRAHİM SAVRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRZAT KAHRAMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mantıksal fonksiyonlarının sadeleştirilmesi tasarımcılara daha kısa zaman süresinde ve daha sadelojik devreler tasarlama imkânı sağlamaktadır. Fonksiyonların sadeleştirilmesi suavantajları bize sunmaktadır:Güç tüketimi azaltılması,•Daha küçük hacim,•Daha az maliyet•Bu konu ile ilgili olarak tek ve çok çıkışlı fonksiyonların sadeleştirilmesi için çeşitli tekniklergeliştirilmiştir. Bu tekniklerin çoğu iki ana aşamada gerçekleştirilir. Birinci aşamada, asalimplikantların tümü belirlenir. _kinci adımda fonksiyonu sadeleşmiş olarak örtecek, esas asalimplikantlar kümesi belirlenir. Anahtarlama fonksiyonlarını sadeleştirecek algoritmaların tümüO(2n) karmaşıklığına sahiptirler. Araştırmalar göstermiştir ki n' in çok yüksek değerlerinde esasasal implikantların tam kümesini belirleme yöntemi pratik olarak gerçekleştirilemez durumagelmektedir. Bu yüzden bu doktora tezinde asal implikantların belli kıstaslara cevap verecek altkümeleri oluşturularak, doğrudan örtme (direkt cover) prensibine dayanan bir minimumlaştırmayöntemi geliştirilmiştir.Anahtar Kelimeler - Mantıksal fonksiyon, sadeleştirme, minimumlaştırma, Boole ifadesi, asalimplikant, küp cebri, örtme algoritması, algoritmaların karmaşıklığı, Off-küme tabanlıminimumlaştırma, doğrudan örtme prensibi.
Özet (Çeviri)
The Minimization of Boolean functions allows designers these advantages:Fewer components•Reducing the cost of particular system,•Reducing power consuming,•Most of single-output and multiple-outputs boolean minimization techniques work on a two stepprinciple, the first step identifies all of the prime implicants (PI? s) and the second step selects thesubset of PI? s that covers the function(s) being minimized. All procedures for reducing eithertwo-level or multilevel Boolean networks into prime and irredundant form have O(2n)complexity. Prime Implicants identification step can be computational impractical as n increases.Thus, in this master thesis, subsets of prime implicants that can prove direct cover principlewhich based on determineted criters use for mimimization method.Keyword(s): logic functions, simplification, mimimization, boolean expression, Primeimplicant, cube algebra, cover algorithm, complexity, direct cover principal.