Atık suların uçucu küllü harçların özeliklerine etkisi
The effect of waste waters to properties on fly ash added mortar
- Tez No: 183502
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKER BEKİR TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Beton kolay üretilebilmesi, kolay işlenebilmesi ve şekil verilebilmesi, ucuz olması veher türlü yapıda kullanılmasının uygun olması nedeniyle, günümüzde yapılarda en çokkullanılan yapı malzemesi olmaktadır. Betonda aranan özeliklerden en önemlileri basınçdayanımı ve dayanıklılıktır. Beton basınç dayanımının yüksek olması ile beraber diğerözellikleri de iyi olmaktadır. Bir yapının kullanma amacına göre projelendirilmesi veyapılması gerekir. Projelendirme yapılırken dayanım, dayanıklılık, işlevsellik, ekonomive estetik ilkelerin birlikte ele alınması gerekmektedir. Yapı servis yüklerini ve depremgibi etkilerden kaynaklanan yükleri belirli bir güvenlikle taşıyabilmeli, planlananhizmet ömrü sırasınca dıştan ve içten kaynaklanan yıpratıcı etkilere karşı dayanıklıolmalı, ekonomik olmalı, her türlü gereksinime cevap verebilmeli ve estetik birgörünüşe sahip olmalıdır.Yapay bir malzeme olan betonarmenin olumlu özelliklerini sürdürebilmesi kalıcıolmasına bağlıdır. Beton veya betonarme elemanların işlevleri gereği taşımaları gerekliyükler etkisinin dışında, bulunduğu yer ve çevreden doğan mekanik, fiziksel, biyolojikve kimyasal etkiler nedeniyle zaman içerisinde bozulabilir ve hasar görebilir. Bu gibiolayları birçok yapıda görebilmekteyiz. Bu tür etkilerden biri olan kimyasal etkilerleçeşitli yapı elemanlarında karşılaşabilmekteyiz.Bu çalışmada yukarıda anlatılan etkilerin yapabileceği düşünülen kanalizasyon (evselatık su) ve endüstriyel atık suların betonunun fiziksel ve mekanik özeliklerineetkilerinin ne derece olabileceğinin araştırılması, yapılan deneysel çalışmalarınsonuçları verilmektedir. Sonuçlardan kanalizasyon ve endüstriyel atık suların içerdiğikimyasal maddeler nedeniyle betonun zaman içinde olumsuz etkileşimler olabileceğigörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Concrete is mostly used construction material in buildings today owing to its beingeasily produced, processed and shaped, its being cheap and it can be used in all kinds ofbuildings. Compressive strength and durability are the most important properties ofconcrete. Other properties become all right together with concrete compressivestrength?s being high. It is necessary to project and construct a building according to itsaim of utilization. It is necessary to deal with compressive strength, durability,functionality economy and esthetic requirements together in design phase. Buildingservice loads and loads occurring from effects like earthquake should be carried withcertain confidence; while planned service life it should be durable against wearingeffects resulting from in and out, it should be economic, it should response to the needand it should have an aesthetic appearance.Being an artificial material, concrete?s properties? sustainability is bound to its beingdurable. It is possible that concrete and reinforced concrete components can be spoiledand damaged in time not just because of necessary loads they must carry owing to theirfunctions, but additionally we can observe that kind of events in lots of buildingsbecause of mechanical, physical, biological and chemical effects arising from itsposition and environment. We can encounter chemical effects which are one of theseeffects in different building components.In this study, effects of sewage (domestic wastes) and industrial waste water, that areconsidered to be that kind of effects, to physical and mechanic properties of concrete areexamined with an examinational study results. It is observed from the results that therecan be losses of compressive strength of concrete in time because of chemicalcomponents in sewage and industrial waste water.