Chitosan uygulanan Tilapia (Oreochromis niloticus) bireylerinde bazı immünolojik parametrelerin etkisinin araştırılması
The research on the effect of chitosan on some immunologic parameters for applied Tilapia (Oreochromis niloticus) individuals
  1. Tez No: 183637
  2. Yazar: ROZELİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CENGİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZYÜKSEKLİSANS TEZİCHİTOSAN UYGULANAN TİLAPİA (Oreochromis niloticus)BİREYLERİNDE BAZI İMMÜNOLOJİK PARAMETRELERİN ETKİSİNİNARAŞTIRILMASIRozelin AYDINÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜSU ÜRÜNLERİ ANABİLİMDALIDanışman : Prof. Dr. İbrahim CENGİZLERYıl 2006, Sayfa: 29Juri : Prof. Dr. İbrahim CENGİZLERProf . Dr. Necdet AYTACYrd. Doç. Dr. Aysel SAHANBu çalışmada, chitosanın tilapia (Oreochromis niloticus ) bireylerinde özelolmayan immün sistem üzerindeki olası etkileri üzerinde durulmuştur. Denemede 24saat banyo tarzında 50 mg/l, 100 mg/l, 150 mg/l chitosan uygulandıktan sonradenemenin 1., 3., 7., 14. ve 21. günlerinde alınan kan örneklerinde lökokrit, nitrobluetetrazolium (NBT) pozitif hücre aktivasyonu, fagositik aktivite tespit edilmiştir.Çalışmamızda uygulanan dozlara bağlı olarak, 3.günde chitosan uygulanan tümgruplarda lökotrit değerlerinde bir artış görülmüştür (p>0.05). Günlere bağlı olarak,50 mg/L `lik chitosan uygulanan grupta 1. ve 7. günler arasında lökotrit değerlerindeartış olduğu tespit edilmiştir. 100 mg/L `lik chitosan uygulanan grupta 7. gün hariç(p0,05). Çalışmada fagositik aktivitenin, 21. günlerde chitosanuygulanan tüm gruplarda diğer günlere oranla önemli düzeyde azalış gösterdiğigörülmüştür (p0.05). 7. ve 14.
Özet (Çeviri)
ABSTARCTMSc THESİSTHE RESEARCH ON THE EFFECT OF CHITOSAN ON SOMEIMMUNOLOGIC PARAMETERS FOR APPLIED TILAPIA (Oreochromisniloticus) INDIVIDUALSRozelin AYDINDEPARTMENT OF FISHERIESINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Prof. Dr. İbrahim CENGİZLERYear 2006,Pages:29Jurry : Prof. Dr. İbrahim CENGİZLERProf . Dr. Necdet AYTAÇAssist. Prof. Dr. Aysel SAHANIn this research, effects of chitosan on non-specific defence mechanism wereinvestigated.The current study was used 50 mg/L, 100mg/L, 150 mg/L chitosan.Blood samples were collected at 1, 3, 7, 14 and 21 days. The current study wasdetermined leucocrit, NBT and phagocytic activity. The current study showed that atday 3 among the doses, all chitosan groups of leucocrit valuses were increased. Atday 7 and 21, the groups whic were 50 mg/L were increased in leucocrit values.