Ion-selective imprinted polymer beads for mercury removal from human plasma
İnsan plazmasından civa uzaklaştırılması için iyon seçici baskılanmış polimerler
  1. Tez No: 183824
  2. Yazar: SİNEM MİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADİL DENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İNSAN PLAZMASINDAN CİVA UZAKLAŞTIRILMASI İÇİN İYON SEÇİCİBASKILANMIŞ POLİMERLERSinem MİRELÖZCiva sitotoksiktir, mitokondride bulunan tiyol rezervlerini tüketerek hücre ölümüneneden olur. Civa en az 60 günlük yarılanma ömrüyle vücuttan çok yavaş atılır.Daha önceki çalışmalar kan düzeyinin 15 µg/L'yi aşmadığı sürece civatoksisitesinin meydana gelmeyeceğini belirtmiştir. Moleküler baskılanmışpolimerler moleküler tanıma yetisine sahiptir ve oldukça kararlıdırlar. Kolayhazırlanabilir ve ucuzdurlar. İyon baskılama çalışması üç basamaktanoluşmaktadır. (i) Kalıp Oluşturma (ör., metal iyonları ile) (ii) Kalıbınkopolimerizasyonu (iii) Polimerizasyondan sonra kalıbın uzaklaştırılması. Hedefiyon uzaklaştırıldıktan sonra, hazırlanan polimer matriks çeşitli metal iyonlarıiçeren çözeltiye konur ve hedef iyon seçici olarak uzaklaştırılır. Bu çalışmanınamacı iyon baskılanmış polimerlerin hazırlanması ve insan plazmasından seçiciolarak civa iyonlarının uzaklaştırılmasıdır.Bu amaçla; metakriloamidosistein (MAC) kompleks oluşturucu monomer olarakseçilmiştir. MAC molekülleri, Hg2+ iyonları ile kompleksleştirilmiş ve Hg2+baskılanmış poli(hidroksietil metakrilat-metakriloamidosistein) mikroküreleri2+süspansiyon polimerizasyonu yöntemi ile sentezlenmiştir. Hg iyonları, 0.05 MHCl içerisinde %0.5'lik tiyoüre ve 0.1 M HNO3 çözeltileri kullanılarakuzaklaştırılmıştır. Hazırlanan iyon baskılanmış mikroküreler, seçici olarak Hg2+iyonlarının insan plazmasından uzaklaştırılması için kullanılmıştır. Spesifik yüzeyalanı 101.5 m2/g, MAC içeriği 87.0 µmol/g, ortalama 63-140 µm çapında, %91.5'likşişme kapasitesine sahip Hg2+ baskılanmış mikrokürelerin insan plazmasındanHg2+ µmol/g'dır.uzaklaştırma kapasitesi 2.25 Tekrarlanan adsorpsiyon-Hg2+desorpsiyon döngüsü sonucunda baskılanmış poly(HEMA-MAC)mikrokürelerin adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir değişim gözlenmemiştir.Anahtar Sözcükler : İyon baskılanmış polimer, Moleküler tanıma,ISüspansiyon polimerizasyon, Afinite bağlanma.Danışman : Prof. Dr. Adil DENİZLİ, Hacettepe Üniversitesi, KimyaBölümü, Beytepe, ANKARAYardımcı Danışman : Prof. Dr. Süleyman PATIR, Hacettepe Üniversitesi,Eğitim Fakültesi, Beytepe, ANKARAII
Özet (Çeviri)
ION-SELECTIVE IMPRINTED POLYMER BEADS FOR MERCURY REMOVALFROM HUMAN PLASMASinem MİRELABSTRACTMercury is cytotoxic, exerting its effect by depleting the thiol reserves in themitochondria, resulting in cell death. Mercury is released very slowly from the bodywith a half-life of at least 60 days. Previous guidelines have indicated that mercurytoxicity does not occur unless blood levels exceed 15 µg/L. Molecularly imprintedpolymers (MIP) are easy to prepare, stable, inexpensive and capable of molecularrecognition. Three steps are involved in ion-imprinting process: (i) Complexation oftemplate (i.e., metal ions) to polymerizable ligand, (ii) Copolymerization of thiscomplex, (iii) Removal of metal ions after copolymerization. After the removal ofthe target ions, the prepared polymer matrix is placed into a solution containingseveral types of metal ions from which the imprinted ion should thus bepreferentially separated. In ion-imprinting process, the selectivity of a polymericadsorbent is based on the geometry of the template and its size. In this thesis wehave attempted to prepare ion-imprinted polymers which are used for the selectiveremoval of Hg2+ ions from both aqueous solutions and Hg2+-overdosed humanplasma.MAC (methacryloylamidocysteine) was chosen as complex monomer. In the firststep, Hg2+ was complexed with MAC monomer and the Hg2+-imprintedpoly(hydroxyethyl-methacrylate-methacryloyl-amidocysteine) microbeads weresynthesized by suspension polymerization technique. After that, Hg2+ ions wereremoved by 0.5% thiourea in 0.05 M HCl and 0.1 M HNO3 solutions, respectively.Prepared ion-imprinted polymer beads are used for the selective removal of Hg2+ions from human plasma. Hg2+-imprinted poly(HEMA-MAC) microbeads with thespecific surface area as 101.5 m2/g with a size range of 63-140 µm in diameterand the swelling ratio as 91.5 % with the MAC content of 87.0 µmol/g are found tohave maximum adsorption capacity for removal of Hg2+ ions from human plasmaas 2.25 µmol/g. The Hg2+-imprinted poly(HEMA-MAC) beads could be used manytimes without decreasing their adsorption capacities significantly.IIIKey Words : Ion imprinted polymer, Molecular recognition, Suspensionpolymerization, Affinity bindingSupervisor : Prof. Adil DENİZLİ, Hacettepe University, ChemistryDepartment, Beytepe, ANKARACo-Supervisor : Prof. Süleyman PATIR, Hacettepe University, ScienceEducation Department, Beytepe, ANKARAIV