Ion-selective imprinted polymer beads for Al(III) adsorption
Al(III) adsorpsiyonu için baskılanmış iyon seçici polimerik mikroküreler
- Tez No: 183826
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ŞENEL, PROF. DR. ADİL DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IAl(III) ADSORPSİYONU İÇİN BASKILANMIŞ İYON SEÇİCİ POLİMERİKMİKROKÜRELEREsin Evrim ÖZYAPIÖZAluminyum toprakta ve suda doğal olarak bulunan bir metaldir. Yerkabuğununyaklaşık %8'i aluminyum içermektedir. Aluminyum biyolojik fonksiyonu olmayanzararsız bir element olarak bilinmektedir. Fakat son 25 yılda yapılan araştırmalaraluminyum ile çeşitli hastalıklar arasındaki ilişkileri göstermiştir. Özellikle diyaliztedavisi uygulanan hastaların % 80'inde vücutta aluminyum birikimi belirlenmiştir.Sağlıklı insanlarda aluminyum miktarı 50 mg'ın altındadır. Aluminyumun vücuttabirikmesi, nörolojik bozukluklar, hiperaluminea, diyaliz ensefalopatisi ve anemi gibiciddi hastalıklara neden olur. Son yıllarda bu sorunun çözümüne yönelik olarakşelat oluşturucu ligandlar taşıyan sorbentler geliştirilmiştir. Fakat bu ligandlarınhem kararlılık problemleri mevcuttur hem de oldukça pahalıdırlar. Molekülerbaskılanmış polimerler moleküler tanıma yeteneğine sahip ve oldukça kararlıdırlar.Kolay hazırlanabilir ve ucuzdurlar. Moleküler baskılama, afinite sistemlerininhazırlanması için güvenilir bir teknik olmuştur. İyon baskılama çalışması üçbasamaktan oluşmaktadır. (i) Kalıp oluşturma (ör., metal iyonları ile) (ii) Kalıbınkopolimerizasyonu (iii) Polimerizasyondan sonra kalıbın uzaklaştırılması. Hedefiyon uzaklaştırıldıktan sonra, hazırlanan polimer matriks, çeşitli metal iyonlarıiçeren çözeltiye konur ve hedef iyon seçici olarak uzaklaştırılır. İyon-baskılamaişleminde, polimerik adsorbentin seçiciliği hedef molekülün geometrisine veboyutuna bağlıdır. Bu çalışmanın amacı iyon baskılanmış polimerlerinhazırlanması ve sulu çözeltilerde seçici olarak aluminum iyonlarınınuzaklaştırılmasıdır.Anahtar Sözcükler : İyon baskılanmış polimer, Moleküler tanıma,Süspansiyon polimerizasyon, Afinite bağlanma.IIDanışman : Prof.Dr. Serap ŞENEL, Hacettepe Üniversitesi, KimyaBölümü, Beytepe, ANKARAYardımcı Danışman : Prof. Dr. Adil DENİZLİ, Hacettepe Üniversitesi, KimyaBölümü, Beytepe, ANKARA
Özet (Çeviri)
IIIION-SELECTIVE IMPRINTED POLYMER BEADS FOR Al(III) ADSORPTIONEsin Evrim ÖZYAPIAbstractAbout 8% of the Earth?s crust consists of aluminum. This element is the mostabundant metal naturally present in air, soil and water. Aluminum is a knownneurotoxicant. It enters brain, where it contributes to the dialysis encephalopathysyndrome and may contribute to Alzheimer?s disease and other neurodegenerativediseases. Since the awareness of these ill-effects of aluminum contaminationmuch progress has been made in the preparation of dialysis solutions from whichthe metal is nonvirtually excluded. Only a small amount of aluminum in dialysissolutions may cause these disorders. Many attempts have therefore been made toremove aluminum by less expensive and more specific adsorbents. Molecularrecognition-based separation techniques have received much attention in variousfields because of their high selectivity for target molecules. Three steps areinvolved in ion-imprinting process: (i) complexation of template (i.e., metal ions) topolymerizable ligand, (ii) copolymerization of this complex, (iii) removal of metalions after copolymerization. After the removal of the target ions, the preparedpolymer matrix is placed into a solution containing several types of metal ions fromwhich the imprinted ion should thus be preferentially separated. In this thesis wehave attempted to prepare ion-imprinted polymer microbeads which are used forselective removal of Al3+ ions from aqueous solutions. By this purpose, MAGA(methacryloylamidoglutamic acid) was chosen as complexing monomer. In the firststep, Al3+ was complexed with MAGA monomer and the Al3+-imprinted p(HEMA-MAGA) beads were synthesized by suspension polymerization technique. Afterthat, Al3+ ions were removed by 25 mM EDTA solution. Both imprinted and non-imprinted beads were characterized. In characterization of the Al3+-imprintedp(HEMA-MAGA) beads with a size range of 63-140 µm in diameter, swellingratios, specific surface area measurements, scanning electron micrographs,elemental analysis, structural analysis by FTIR and NMR were utilized. The Al3+-imprinted p(HEMA-MAGA) beads were used for the selective removal of Al3+ ionsIVfrom aqueous solutions. In order to show Al3+ specificity of the Al3+-imprintedp(HEMA-MAGA) beads, competitive adsorptions were also studied with differentmetal ions. The Al3+-imprinted p(HEMA-MAGA) beads could be used many timeswithout decreasing their adsorption capacities.Key Words : Ion imprinting, Molecular recognation, Suspensionpolymerization, Affinity bindingSupervisor : Prof. Dr. Serap ŞENEL, Hacettepe University, Chemistry,Beytepe, ANKARACo-Supervisor : Prof. Adil DENİZLİ, Hacettepe University, Chemistry, Beytepe,ANKARA