Paletli pompaların dizayn ve karakterleri
Design and characteristics of vane pumps
- Tez No: 183906
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
PALETLİ POMPALARIN DİZAYNI VE KARAKTERİSTİKLERİMURAT KORKMAZOĞLUÖZETGenel olarak akışkanların bir yerden bir yere nakli ve enerji seviyelerinindeğiştirilmesi işlemlerine günlük hayatımızda ve sanayinin birçok alanlarında sürekliihtiyaç duyulur. Sıvılara hidrolik enerji kazandırarak naklini sağlayan aletlere pompadenir.Bu çalışmada hidrolik ve yağlama yağı sistemlerinde , aşındırıcı vekimyasalların naklinde sıklıkla kullanılan paletli pompalar incelenmiştir. Çalışmanınbirinci bölümünde yapılan araştırmada, paletli pompaların temel yapısı ve çalışmaprensipleri incelenmiş , ikinci bölümde sabit debili paletli pompaların tasarım ilkeleri veperformans araştırması anlatılmış ve üçüncü bölümde değişken yer değiştirmeli paletlipompaların dizaynında kullanılan dinamik analiz modelleri incelenmiş , dördüncübölümde kuru ve dönel paletli pompaların çeşitli tipleri alüminyum aşındırma testleriile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde ise değişken hacimli pozitif yerdeğiştirmeli paletli pompaların çalışma sistemi ve yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
DESIGN AND CHARACTERISTICS OF VANE PUMPSMURAT KORKMAZOĞLUSUMMARYThe pumps are machines that transport liquids from a point to other point andgenerally provide changing of hydraulic energy levels of liquids.Vane pump is other type of positive displacement often use in industrial plants.However, using hydraulic and lubrication oil systems at the same time, vane pumps arealso used in solvent and chemical materials transmission.In this search, use in heavy industry machines and mobile equipments forauxilary power product vane pumps have been explained. In the first section of thisstudy, the pumps general instructions have been presented. In the second , the basics ofdesign, criteria of selection, the working principles of hydraulic pumps, in the thirdsection dynamic analyses and modelling of positive displacement vane pumps withpivot cam investigated and fourth section aluminum etching tests of dry and rotary vanepumps working system of vane pump types, construction and vane types have been. Inthe fifth section steady state positive displacement vane pumps, in the sixth section ,selection of materials and application areas of vane pump have been defined.