İmar planlarının uygulanmasında ve kentsel rantın kamuya aktarılmasında kullanılan araçlar - 18. madde uygulaması
The instruments used in implementation of ground plans and transfer of the urban annuity cost to the public - application of article 18
- Tez No: 183963
- Danışmanlar: PROF.DR. FERAL EKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ivMAR PLANLARININ UYGULANMASINDA VE KENTSEL RANTINKAMUYA AKTARILMASINDA KULLANILANARAÇLAR - 18. MADDE UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Halil AKÇEŞMEGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETKentsel rantın kamuya aktarılmasında ülkemizde ve diğer ülkelerde kullanılanuygulama araçlarının incelenmesi, ülkemizde kullanılan önemli uygulamaaraçlarından biri olan, arazi ve arsa düzenlemesinin her yönüyle incelenerek,uygulamadan ve içerikten kaynaklanan sorunların belirlenmesi, imarplanlarının daha iyi uygulanabilmesi ve kentsel rantın kamuyakazandırılabilmesi için mevcut uygulama araçlarının işlevselliğinarttırılmasında kullanılabilecek yöntemlerin, stratejilerin ve içerikteki değişimönerilerinin ortaya konulması bu çalışmanın esas amacıdır.Çalışma sonucunda; kentsel rantın kamuya kazandırılması için ülkemizdekullanılan uygulama araçlarının yetersiz olduğu, uygulama araçlarınıngeliştirilmeleri gerektiği ve yeni uygulama araçlarına ihtiyaç olduğu sonucunavarılmıştır.Bilim Kodu : 805Anahtar Kelimeler : Kentsel Rant, Kentsel Alan, Uygulama Araçları,Arsa Düzenleme, Parsel.Sayfa Adedi : 114Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Feral EKE
Özet (Çeviri)
vTHE INSTRUMENTS USED IN IMPLEMENTATION OF GROUNDPLANS AND TRANSFER OF THE URBAN ANNUITY COST TO THEPUBLIC - APPLICATION OF ARTICLE 18(M.Sc. Thesis)Halil AKÇEŞMEGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThe basic aim of this thesis is to examine the implementation instruments usedin Turkey and other countries in transferring the urban annuity cost to thepublic, by analyzing all the dimensions of land regulation which is one of theimportant implementation instruments used in our country; determination ofthe issues growing out of implementation and content, in order to improve theimplementation of plans and to return the urban annuity cost to the public; topropose methods, strategies and the changes in the content which can be usedto increase the functionality of the current implementation instruments.According to the results of this study the conclusion reached is that they areinsufficient and need to be increased and improved for more efficiency .Science Code : 805Key Words : Urban Annuity Cost, Urban Area,Implementation Instruments, Land Regulation, Parcel.Page Number : 114Adviser : Prof. Dr. Feral EKE