Galaksimizin UBVRI fotometrisi ile incelenmesi
Investigation of our galaxy by UBVRI photometry
- Tez No: 184466
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH KARAALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, SA 114 yıldız alanının UBVRI-INT verileri kullanılarakGalaksimizin yapısı incelenmiştir. Veriler, Cambridge Üniversitesi AstronomiEnstitüsü'nden sağlanmış olup çalışmamız bu fotometrinin ilk uygulamasıdır.Yeniliğimiz sadece bundan ibaret değildir: Yıldızların farklı popülasyonlara, yaniİnce Disk (Pop I), Kalın Disk (Ara Pop II) ve Halo (Pop II) ya ayrılmasında vemutlak kadir tayininde, Bölümümüzce literatüre yeni kazandırılan yöntemlerkullanılmıştır (Karaali ve diğ. 2003 , Karaali ve diğ. 2004). Model parametrelerinintayininde literatürdeki yöntem (Siegel ve diğ., 2002) e ilaveten Bölümümüzdeuygulanmakta olan yeni bir yöntem de kullanılmıştır.Alanımızın ekvatoral koordinatları α = 22h 39m 00s, δ = 00Ë 00' 00" (2000 epoğunagöre), büyüklüğü 2.302 derece kare, kullanılan yıldız sayısı 3880, limit görünenkadirV = 21.25, mutlak kadir aralığı ise 3 < M(V) ⤠8 dir.Literatürdeki yöntemle tayin edilen Galaksi model parametreleri, bugüne kadaryayınlanan verilerle uyum içindedir. Bölümümüzde uygulanmakta olan yöntemletayin edilen Galaksi model parametreleri de daha önce yayımlananlarla uyumiçindedir. Fazla olarak, bu parametrelerin farklı bir fizik anlamı vardır: Modelparametreleri, yıldızların mutlak kadirinin dolayısı ile tayf türünün ve kütlesininbir fonksiyonudur. Böylece Karaali ve diğ. (2004) nin sonuçları, farklı birfotometri sistemi ile doğrulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
We investigated the structure of our Galaxy by means of the UBVRI-INT photometry ofthe star field SA 114. The data are provided by means of Cambridge University Instituteof Astronomy. This work is the first application of the mentioned photometry. Weapplied new procedures developed by the researchers of the Department of Astronomyand Space Sciences of Istanbul University for the separations of stars into differentpopulation types, i.e.: Thin Disk (Pop I), Thick Disk (Int. Pop II), and Halo (Pop II), aswell as for evaluating their absolute magnitudes (Karaali et al., 2003; Karaali et al.,2004).The coordinates and the size of our field are α = 22h 39m 00s, δ = 00Ë 00' 00" (epoch 2000)and 2.302 square-degree, respectively. We used the data for 3880 stars down to thelimiting apparent magnitude of V = 21.25 with absolute magnitudes 3 < M(V) ⤠8.Galactic model parameters estimated by means of the procedure already cited in theliterature agree with the ones appeared in the literature ( Siegel et al., 2002) up to now.The same holds also for the Galactic model parameters estimated via the new proceduredeveloped by the researchers of Department of Astronomy and Space Sciences ofIstanbul University. Additionally, these parameters have a physical meaning, i.e.: theyare absolute magnitude dependent. That is, they are the function of spectral type whichcorresponds to stellar mass, a fundamental parameter in Astrophysics. This resultconfirms the work of Karaali et al. (2004).