Kaynak endüstrisinde çalışanların genel profili ve iş kazaları üzerine bir inceleme
General profile of workers in welding industry and an investigation on work accidents
- Tez No: 184577
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
KAYNAK ENDÜSTR S NDE ÇALIŞANLARIN GENEL PROF L VE ŞKAZALARI ÜZER NE B R NCELEME(Yüksek Lisans Tezi)Ahmet ZGGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETGünümüzde makine imalat ve metal sektöründe kaynak işçiliği önemli bir yertutmaktadır. Az veya çok her meslekte olduğu gibi kaynakçılıkta da meslekhastalıkları ve iş kazası riskleri oldukça yüksektir. Bu tezin amacı; kaynakişlerinde iş kazaları ve meslek hastalıklarına neden olan faktörleri tanımlamak,aynı zamanda kaynakçıların tahsil seviyesi, alışkanlıkları, tecrübesi, işyoğunluğu, mesleki eğitimi ve işçi sağlığı ve iş güvenliği ( S G) eğitimi gibifaktörlerin iş kazaları ve meslek hastalıkları oluşumuna nasıl etki ettiğini tespitetmektir. Tezin ilk bölümlerinde, iş kazaları ve meslek hastalıklarına genelolarak neden olan faktörler açıklanmıştır. Son bölümde ise, Ankara'daki üçbüyük işletmede uygulanan iş kazaları ve meslek hastalıkları anketinden eldeedilen sonuçlar tartışılmış ve değerlendirilmiştir. Anket 62 kaynak işçisine aynızamanda uygulanmış olup elde edilen sonuçlar grafiklerle açıklanmış,istatistiksel olarak bilgisayar ortamında oluşturulan çapraz tablolarındeğerlendirilmesiyle yorumlanmıştır. En etkili hastalık yapıcı faktörlerin,kaynak sırasında oluşan dumanlar, gazlar, tozlar, gürültü, IR ve UV ışınlarıolduğu tespit edilmiştir. Yeterli havalandırma ve kişisel koruyucu teçhizatkullanımı zararlı etkenlerin oluşturabileceği riskleri azaltacaktır. şyoğunluğunun iş kazaları oranını artırdığı saptanmıştır. Sigaranın meslekhastalığı riskini artırdığı tespit edilmiştir. ş tecrübesi ve çalışma yılı fazla olanişçilerin daha az iş kazasına maruz kaldığı ve iş kazalarının hafta sonuna doğruyoğunlaştığı saptanmıştır. Tahsil seviyesi yükseldikçe iş kazası riskinin azaldığı,S G eğitiminin iş kazası ve meslek hastalığı riskini azalttığı belirlenmiştir.Bilim Kodu : 710.3.022Anahtar Kelimeler : Kaynakçılık, iş kazaları, meslek hastalıkları, duman, toz,gaz, gürültüSayfa Adedi : 107Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ramazan ÇITAK
Özet (Çeviri)
GENERAL PROFILE OF WORKERS IN WELDING INDUSTRY AND ANINVESTIGATION ON WORK ACCIDENTS(M. Sc. Thesis)Ahmet ZGGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTWelding labor is very large part of machine construction and metal workingsector. The risk of work accidents and occupational diseases (WAOD) are veryhigh in welding work. The aim of this study is to determine the factors causeWAOD in welding process and also to determine that how the factors such aswelder education level, habits, experience, work density, training in work andtraining in occupational health and safety (OHAS) effect the occurence ofWAOD. In the first few chapters, general factors that cause WAOD wereexplained. In the last chapter, results of WAOD poll that was applied in threebig companies in Ankara have been discussed and evaluated. The poll wasapplied on 62 welders at the same time and taken results have been explainedwith graphics and have been interpreted by evaluating crosswise tablesstatistically by computer. It has been determined that the most effective factorscausing diseases were fumes, gases, dusts, noise, IR and UV lights occuredduring welding. Using the aspiration system and personel protective equipmentdecreased the risk of harmful factors. It has also been determined that workdensity increased work accidents ratio and smoking cigarette increased the riskof occupational diseases. It has been determined that workers having moreworking trials and working years were exposed to less work accidents and workaccidents became dense towards the end of the week. It has also beendetermined that education level decreased risks of work accidents and OHASeducation decreased risks of WAOD.Science Code : 710.3.022Key Words : Welding, work accidents, occupational diseases, fume, dust, gas,noisePage Number : 107Adviser : Associate Professor Ramazan ÇITAK