Yalın altı sigma metodolojisi ve uygulaması
Lean six sigma methodology and application
- Tez No: 184655
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EDİZ ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ivYALIN ALTI S GMA METODOLOJ S VE UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Sabriye Şule G RENESGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETHer geçen gün daha globalleşen dünya ekonomisinde, verimlilikülkelerin ekonomik kalkınmalarını sürdürebilmeleri açısından büyükönem taşımaktadır. Son 10 yıldır dünyadaki birçok lider kuruluşunuygulamakta olduğu Altı Sigma, üretimden personel yönetimine,finanstan pazarlamaya, şirketlerin her türlü sürecini daha verimli halegetirerek karlılıklarını arttırmalarına ve büyümelerine yardımcı olmuştur.Ancak Altı Sigma, hızdan çok kaliteye odaklanmaktadır. Sürece hızkazandırmadaki bu eksikliği, Yalın Yönetim gidermektedir. YalınYönetim kaliteyi iyileştirmekten çok, süreç akışını ve hızını iyileştirmealanında daha iyidir. Bu nedenle, Yalın Yönetim ve Altı Sigma teknikleribirlikte ve birbirlerini destekleyecek şekilde kullanıldıklarında en iyisonuca ulaşılır. Bu çalışmada bu iki tekniğin birlikte uygulanmasıylaortaya çıkan Yalın Altı Sigma Metodolojisi tanıtılmıştır. Tezin uygulamabölümünün amacı, Yalın Altı Sigma Metodolojisini kullanarak süreciyalınlaştırılmak ve sigma seviyesini yükseltmektir. Türkiye'nin öndegelen beyaz eşya firmalarının birinde yapılan çalışmada, hatalarınazaltılabilmesi için gerekli önlemler ve öneriler sunulmuştur.Bilim Kodu : 906Anahtar Kelimeler : Altı Sigma, Yalın Yönetim, Yalın Altı SigmaSayfa Adedi : 138Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Ediz ATMACA
Özet (Çeviri)
vLEAN SIX SIGMA METHODOLOGY AND APPLICATION(M.Sc. Thesis)Sabriye Şule G RENESGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTAs time goes on, in the globing world economy, productivity becameimportant for countries to continue their development. For last tenyears, Six Sigma that many leader companies have put into practice,help companies to increase their profit and develop by making theirprocess more effective. But Six Sigma focuses on quality more thanspeed. Lean Management removes weakness of Six Sigma on speedingprocess. Lean Management is good at improving process flow andspeed more than improving quality. Therefore best result is achievedwhen Lean Management and Six Sigma methods are used together. Inthis study, the Lean Six Sigma methodology developed by using thesetwo techniques together is presented. The goal of application part ofthesis is making process lean and increasing the level of sigma byusing the Lean Six Sigma methodology. The necessary preventions andrecommendations for decreasing defects are presented in this studyperformed in one of the leading white goods company.Science Code : 906Key Words : Six Sigma, Lean Management, Lean Six SigmaPage Number : 138Adviser : Yrd.Doç.Dr. Ediz ATMACA