Ankara şehiriçi trafiği ve okul servis araçlarının güvenlik donanımları
Security equipment of centrum traffic and commecial school service vehicles in Ankara
  1. Tez No: 184750
  2. Yazar: GÖKHAN İNAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ivANKARA ŞEHİRİÇİ TRAFİĞİ VE OKUL SERVİS ARAÇLARININGÜVENLİK DONANIMLARI(Yüksek Lisans Tezi)Gökhan İNANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETTrafik istatistiklerine göre, Türkiye'deki kazaların diğer ülkelere göreçok fazla olması, toplumumuzdaki trafik güvenliğine karşı ilginin vebilinç düzeyinin yeterince gelişmemiş olduğunu göstermektedir.Ülkemizin başkenti Ankara'da da kent nüfusunun hızla artmasına bağlıolarak, ulaşım her zaman çözümü öncelikli sorunlar arasında yeralmıştır.Özellikle Okul Servis Araçlarının Güvenliklerinin yeterinceönemsenmemesi, çocuklarımız için ciddi bir risk oluşturmaktadır.Sorunlar ne kadar çok gündeme getirilirse o kadar kolay çözüm sağlanırmantığıyla ele alınan tez konusunda, genel anlamda trafik ve bileşenleri;özel anlamda da son günlerde kaza haberleriyle gündeme gelen servisaraçları, güvenlik donanımlarını ve Ankara trafiğine olan etkilerianlatılmaya çalışıldı.Bilim Kodu : 911.1.050Anahtar Kelimeler :trafik, okul servis araçları, Ankara ili, güvenlikSayfa Adedi :103Tez Yöneticisi :Prof.Dr.Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
vSECURITY EQUIPMENT OF CENTRUM TRAFFIC ANDCOMMECIAL SCHOOL SERVICE VEHICLES IN ANKARA(M. Sc. Thesis)Gökhan İNANGAZI UNIVERSITYINSTTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTTraffic statics shows that the intret and consciousness for trafficsecurity is not developed enough in our society since there are moretraffic accidents in Turkey than other countries.In Turkey, trafic accidents and victims of these accidents are perceivedas the result of fate rather than carelessness and ignorance.In Ankara, the capital of our country, transportation is one of the mostimportant problems as a result of rapid population growth.Especially to not consider important the security of commercial /service vehicles are formed serious risk for the children. In my thesis, Itried to tell that we can reach the solutions easily if we bring up theproblems always. Discussed traffic and components in general. And byspecific means, I discussed the commercial / service vehicles which arein the agenda of the Turkey nowadays because of tender conflicts andhow these conflicts effected transportation network in Ankara.Science Code : 911.1.050Key Words : trafic, school bus, Ankara country, safetyPage Number :103Adviser :Prof.Dr. Süleyman PAMPAL