Sodyum aljinat membranlara itakonik asit aşılanması
Grafting of itaconic acid onto sodium alginate membranes
  1. Tez No: 184810
  2. Yazar: GÜLŞEN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
SODYUM ALJ NAT MEMBRANLARA TAKON K AS T AŞILANMASI(Yüksek Lisans Tezi)Gülşen TAŞKINGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada itakonik asit (IA), UV ışınları ile sodyum aljinat (NaAlg)membranlar üzerine aşılandı. Aşılama, azot atmosferinde gerçekleştirildi vebenzofenon ışığa duyarlı madde olarak kullanıldı. Polimerleşme süresinin,monomer ve benzofenon derişimlerinin aşılamaya etkisi araştırıldı.Çalışmada en uygun aşılama süresi 4 saat, benzofenon derişimi 0,1 M vemonomer derişimi 1,0 M olarak belirlendi. Bu çalışma koşullarında kütlece%14 aşılama yüzdesine ulaşıldı.Aşılama yüzdesini artırmak amacıyla NaAlg membranlar itakonik asitaşılanmadan önce, ayrı ayrı 1M monomer ve 0,1 M benzofenon çözeltilerindebekletilerek şişirildi. En yüksek aşılama monomer (IA) çözeltisinde şişirilenmembranlarda %14,75 olarak belirlendi. Ayrıca aşılama işlemi, 4 saat UVışınları ile azot atmosferinde daha sonra da polimerleşme UV ışınları olmaksızınazot atmosferinde sürdürülerek IA aşılandı ve çalışma sıcaklığının, aşılamasüresinin aşılama yüzdesi üzerindeki etkisi incelendi. En uygun çalışma koşularıolarak belirlenen 30 0C ve 2 saat polimerleşme süresinde aşılamanın daha fazlaarttırılamadığı görüldü.Aşılı membranlar FTIR (Fourier Transform Infrared), SEM (TaramalıElektron Mikroskobu) ve DSC (Diferansiyel Taramalı Kalorimetre)kullanılarak karakterize edildi. Aşılanmış NaAlg membranların intrinsikviskozite değerleri ve şişme yüzdeleri belirlendi.Bilim Kodu :201.1.117Anahtar Kelimeler :Aşılama , NaAlg membranlar, itakonik asitSayfa Adedi :78Tez Yöneticisi :Prof.Dr.Oya Şanlı
Özet (Çeviri)
GRAFTING OF ITACONIC ACID ONTO SODIUM ALGINATEMEMBRANES(M.Sc. Thesis)Gülşen TAŞKINGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this study itaconic acid (IA) was grafted onto NaAlg membranes by UVradiation. Grafting process was performed under nitrogen atmosphere andbenzophenone was used as a photosynthesizer. The effects of the polimerizationtime, monomer concentration and benzophenone concentration wereinvestigated.The suitable polimerization period was determined as 4 hours, theconcentration of the monomer and the benzophenone was optimized as 1,0 Mand 0,1 M respectively. The grafting percentage was found as 14%by weigtunder these conditions.For the purpose of increasing grafting percentage, NaAlg membranes wereswelled in 1,0 M IA and 0,1 M benzophenone solutions before grafting.Optimum grafting percentage was found as 14,75% for the membranes thatwere swollen in IA solution. Further the grafting process was performed for 4hours by UV irradiation and then carried out under the nitrogen atmospherewithout using UV radiation and the effect of temperature and grafting time wasinvestigated. It was observed that grafting could not be further increased at thecondition of 30 0C polimerization temperature and 2 hours polymerization timewhich was the optimized conditions.Grafted membranes were characterized by using FTIR (Fourier TransformInfrared Spectroscopy), SEM (Scanning Electron Microscopy) and DSC(Differantial Scanning Calorimetry). Intrinsic viscosity values and swelling ofthe grafted NaAlg membrane?s were also investigated.Science Code : 201.1.117Key Words : Grafting, NaAlg membranes, Itaconic acidPage Number :78Adviser :Prof.Dr.Oya ŞANLI