Bilgisayar ortamında sesli ifadeleri tanıma
Speech recognition in computer environment
- Tez No: 184880
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
B LG SAYAR ORTAMINDA SESL FADELER TANIMA(Yüksek Lisans Tezi)Abdulkadir KARACIGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETSesli ifade tanıma ile ilgili çalışmalar uzun yıllar önce başlamıştır. Yapılançalışmalara bakıldığında çoğu çalışma ngilizce dil yapısı üzerine kurulmuştur.Sesli ifade tanıma alanında Türkçe tabanlı çalışmalar çok azdır. Bu çalışmadaWindows XP işletim sistemi üzerinde Türkçe olarak verilen komutları kişiyebağımlı olarak tanıyan bir yazılım geliştirilmiştir.Geliştirilen yazılımda örüntü tanıma yöntemi kullanılmıştır. Ses tanımayazılımında seslendirilen kelimenin başlangıç ve bitişini belirlemek için sesinenerjisi kullanılmaktadır. Başlangıcı ve bitişi tespit edilerek yakalanan sesesırayla filtreleme, pencereleme, FFT ve özilişki fonksiyonu işlemleriuygulanmaktadır. Böylece referans sinyali elde edilerek veritabanınakaydedilmektedir. Kullanıcı daha sonra aynı kelimeyi seslendirdiğindeseslendirilen bu kelime referans sinyalleriyle karşılaştırılarak tanımagerçekleştirilmektedir. Yazılımda yapılan denemeler sonucunda sesli ifadetanımada mikrofona olan uzaklık, ortamdaki gürültü, kelimelerin ilk söyleniştarzına benzer söylenmesi, ses kartının ve mikrofonun özelliği gibi faktörlerinetkili olduğu görülmektedir.Bilim Kodu : 702.1.014Anahtar Kelimeler : Ses tanıma, örüntü tanıma, saklı markov modelSayfa Adedi : 134Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Halil brahim BÜLBÜL
Özet (Çeviri)
SPEECH RECOGNITION IN COMPUTER ENVIRONMENT(M.Sc. Thesis)Abdulkadir KARACIGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIt has been for many years since the studies on ?Speech Recognition? were firstconducted. When these studies are examined, it is seen that most of the studies arebased on English language structure. The number of studies on ?Speech recognition?which are based on Turkish language structure is very limited.In this study, a software which recognizes the commands given in Turkish by aspeaker has been developed on Windows XP operating system. ?Pattern Recognition?method has been used in the software developed. To determine the beginning and theend of a word uttered, the ?Speech Recognition software? benefits from the ?energy ofthe sound?. Filtering, windowing, FFT, and auto-correlation processes are successivelyapplied to the sound which is caught. In this way, the ?reference signal? is receivedand, then, recorded to the database. When the user utters the same word again, theword is compared with the reference signals, and the recognition process ends. Theexperiements done on the software during the trail period show that such factors as thedistance from the microphone, the noise in the environment, the difference orsimilarity in the way a word is uttered, and the specifications of the sound-card and ofthe microphone affects the ?Speech Recognition? process.Science Code : 702.1.014Key Words : Speech recognition, pattern recognition, hidden markov modelPage Number : 134Adviser : Assistant Prof. Dr. Halil brahim BÜLBÜL