Meslek liselerinde öğretmen yeterliliği
Sufficiency of the teachers in the occupational colleges
- Tez No: 185028
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsanlar doğdukları günden itibaren bir eğitim süreci içine girmekte, eğitim hayatın birparçası haline gelmektedir. İnsanlarda, önce yaşamsal eylemleri yerine getirme, biyolojik vefiziksel ihtiyaçlarını karşılamayı öğrenme ile ailede başlayan eğitim süreci, bir aileye, birtopluma ait olma, arkadaşlık gibi ilişki kurma ihtiyaçlarını karşılamak, içinde bulunulantoplumun değerlerini, normlarını öğrenerek toplumun bir üyesi olma şeklinde sosyalleşme veokul çağında devam etmektedir. Çalışma yaşamında mesleki bilgi ve becerisini artırma, yeniteknolojiler ile uyum içinde çalışmak amacıyla yeni nitelikler kazanma şeklinde somutlaşaraksürüp gitmektedir. Formel eğitim süreci okul öncesi eğitim, ilköğretim, orta öğretim veyüksek öğretim aşamalarından oluşmaktadır. Her aşamanın işlevleri ayrı olmakla beraber, birsonraki aşamaya hazırlık işlevi de görmektedirler. Dolayısıyla her eğitim kurumu öğrenciyi nekadar iyi eğitirse bir sonraki eğitim kurumunun etkinliğini de o derece artırmış olacaktır. Bunedenle eğitim kurumlarının performanslarının değerlendirilmesi ve işlevlerini ne dereceyerine getirdiğinin belirlenerek eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir. Mevcut denetimsistemi öğretmenlerin performanslarını değerlendirilmesinde yetersiz kalmaktadır. Bu nedenleöğretmen, öğrenci ve kurum idaresini içine alan bir değerlendirme sistemi geliştirilmelidir.Bu araştırmada meslek liselerindeki öğretmenlerin mesleki yeterlilik düzeylerinibelirlenmiştir. Araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır.Beş bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümünde; problem durumu, araştırmanınamacı, araştırmanın önemi, varsayımlar, sınırlılıklar ve tanımlar yer almıştır. Araştırmanınikinci bölümünde, okul yönetimi, örgütsel iletişim ve okulda iletişim ile ilgili literatüre yerverilmiştir. Yöntem kısmını oluşturan üçüncü bölümde; araştırma modeli, evren, örneklem,geçerlilik ve güvenilirlik çalışması, verilerin toplanması, işlenmesi, çözümü veyorumlanmasına ilişkin bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, araştırma sonucunda eldeedilen bulgular, bağımsız değişkenlere göre istatistiksel yöntemler kullanılarak tablolarhalinde verilmiş ve gerekli yorumlamalar yapılmıştır. Araştırmanın beşinci bölümüne ise;sonuçlar ve elde edilen veriler ışığında geliştirilen öneriler yer almıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlardan bazıları şöyledir;Meslek lisesinde çalışan meslek öğretmenler öğrenciyi ilgi ve yeteneklerinigözlemlerine ilişkin görüşler ile cinsiyet arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmıştır.Meslek lisesinde çalışan meslek öğretmenler öğrenciye materyal hazırlamalarınailişkin görüşler ile cinsiyet arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmıştırMeslek lisesinde çalışan meslek öğretmenler çoğunlukla mesleki bilgi ve becerilerinigeliştirmek için bir defa eğitim alanlar oluşmaktadırMeslek lisesinde çalışan meslek öğretmenler çoğunlukla öğretmenlik mesleği ile ilgilimesleği bazen takip ettiklerini belirtmişlerdir.Araştırmada cinsiyet, yaş, branş, mesleki kıdem, mezun olduğu fakülte, eğitim alma veeğitim düzeyine göre öğretmenlerin görüşlerinde önemli farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
From the cradle, people merge with education process and education becomes animportant part of human kind. At first, such process begins to fulfill vital actions and to learnstoring the biological and physical needs at familiy and it carries on storing the familiy andfriendship needs and learning to be a member of the society art this stage. And it goes on byachieving new occupational skills and goes on trying to be in tune with the technologialdevelopment.The formal education process consists of preschool education, primary education,secondary education and university phases. Each phase has different aims and is a preparingprocess next level, therefore the efficiency of any education instution at a stage depends onthe preeceding educational instution success in training process. For that reason it is necessaryto evaluate the performances of the educational institutions and to define and how toovercome the lacks. The present control system is not suitable to evaluate the perfomance ofthe teachers, a new system which provides the student, teacher and the managers of theinstitution to anticapate to the control process must be developed.In that survey, occupational sufficiency of the teachers has been measured by using thescanning method.The first section of the survey, which consist of five parts totally, includes ?thesituation of the problem?, ?the aim of the survey?, ?the importance of the survey?,?assumptions?, ?limits? and ?the definitions?.The second part includes ?management of the institution?, ?organizationalcommunication? and ?communication in the school?.The third part, which constitute the method part, includes ?the method of the survey?,?universe?, ?samples?, ?validity? and ?reliablity?.In the fourth part results appears with the statistical methods as statements.In the fifth part consist of the results and suggesitons regarding those results.Survey reveal some of the following results:The observation of the teachers defines that there is an important deviation for theinterest and skills between genders.Teachers in the occupational colleges have been trained at least one in their work lifeto increase their abilities and skills.Most of those teachers indicate that they sometimes follows the devolopments in theindustry.In that survey it has been comprehended that gender, age, branch, seniority, facultythat thay graduated, educational phases makes significant differences among teachers.