Meslek lisesi ve anadolu lisesi öğretmenlerinin eğitimde drama yöntemini kullanma yeterliklerinin incelenmesi: Karabük örneklemi
Examination on the use of creative drama methods of vocational and anatolian high school teachers: Karabük samplement
- Tez No: 486039
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, Meslek Liseleri ve Anadolu Liselerinde görev yapan öğretmenlerin eğitimde drama yöntemini kullanma yeterliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Karabük Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı olarak Anadolu Liselerinde görev yapan 113 öğretmen, Meslek Liselerinde görev yapan 190 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ve Çalışkan, Karadağ, Korkmaz ve Yüksel (2008) tarafından geliştirilen“Drama Lideri Olarak Öğretmen ve Eğitimsel Drama Uygulama Yeterliği Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler SPSS programına girilmiş olup, ölçeğinin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız Gruplar için t- Testi ve One Way ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre öğretmenler eğitimde drama yöntemini kullanmada yeterli bulunurken drama sürecini planlama yeterliği ve drama sonrasında değerlendirme yeterliği boyutlarında daha düşük yeterlik sergilemişlerdir. Anadolu Lise türünde Meslek Lisesine göre drama yeterliğinin daha yüksek olduğu görülmektedir. 21-25 yaş grubunda ki öğretmenlerin diğer yaş gruplarına göre, kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre yeterliklerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra drama kurslarına katılan öğretmenlerin drama kursuna katılmayanlara göre eğitimde drama yöntemini kullanma yeterliklerinin daha fazla olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılımlarının eğitimde drama yöntemini kullanma yeterliklerini etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been aimed to examine the proficiency of using the drama method in education of the teachers working in Vocational High Schools and Anatolian High Schools. The sample group of the research consists of 113 teachers working in Anatolian High and 190 teachers working in vocational High Schools School affiliated to the Karabük National Education Directorate. As data collection tool personal information form developed by researcher and“Teacher and Educational Drama Application Qualification Scale as Drama Leader”developed by Çalışkan, Karadağ, Korkmaz Yüksel (2008) were used. The data obtained from the data collection tools were entered into the SPSS program, It was determined that the scale had a normal distribution. In the analysis of the data, t-Test and One Way ANOVA test were used for independent groups. According to the results of the research, teachers are generally sufficient to use the drama method in education, but they show lower adequacy in planning drama process adequacy and evaluation after drama. In Anatolian High School type, it has been seen that drama adequacy is higher than Vocational High School. İt is seen that the teachers in the 21-25 age group have higher competencies according to the other age groups and the female teachers have higher competencies than the male teachers. Besides, teachers participating in drama courses have been found to be more competent to use drama method in education than those who have not participated in drama course. It has been seen that participation of teachers in in-service training activities have not affected their ability to use drama method in education.