Endüstri meslek liselerinde uygulamalı bilgisayar destekli tasarım (BDT) dersi öğretiminin etkinliği üzerine bir araştırma
A Study on influence of practical education of computer aided design (CAD) course in industrial vocational high schools
- Tez No: 83967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİNDE UYGULAMALI BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM (BDT) DERSİ ÖĞRETİMİNİN ETKİNLİĞİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Adem ÇANKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu araştırmada endüstri meslek liselerinde uygulamalı Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) dersi öğretiminin etkinliği, belirlenen yeterlilik ölçütlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmada literatür tarama modeli ve anket tekniği kullanılmıştır. Tezin amacına ulaşabilmek için belirlenen“BDT öğretim programları, öğretim amaçlarına ulaşma düzeyleri, öğrenci, öğretmen, öğretim yöntemleri ve değerlendirme”alt amaçlarını ifade eden sorular öğretmen ve öğrenci anketlerini oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak kullanılan öğretmen anketinde 36 soru, öğrenci anketinde ise 31 soru yer almaktadır. Geliştirilen anketler, örneklemde belirtilen 77 öğretmen ve 337 öğrenciye uygulanmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda geçerli sayılan anket sayısı öğretmenlerde 42, öğrencilerde ise 258 olarak tespit edilmiştir, istatistik hesaplamalarında SPSS paket programı kullanılarak öğretmen ve öğrencilerin değerlendirmeleri için t-testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; BDT öğretim programlarının, öğretim amaçlarına ulaşma düzeylerinin, öğrenci-öğretmen yeterliliklerinin“orta”, öğretim ortamlarının“yetersiz”düzeyde olduğu ve uygulamalı BDT dersinde“düz anlatım, soru- cevap ve bilgisayarda gösteri yapma”yöntemleri kullanıldığı öğretmen ve öğrenci görüşleri ile tespit edilmiştir. Ayrıca, dersin değerlendirilmesi yeterliliğine öğretmenlerin“orta”, öğrencilerin ise“yetersiz”düzeyde görüş belirttikleri tespit edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelime Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626 BDT 114 Yrd. Doç. Dr İhsan KORKUT
Özet (Çeviri)
Ill A STUDY ON INFLUENCE OF PRACTICAL EDUCATION OF COMPUTER AIDED DESIGN (CAD) COURSE IN INDUSTRIAL VOCATIONAL HIGH SCHOOLS (M. Sc. Thesis) Adem ÇANKAYA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE February 1999 ABSTRACT In this study, influence of Practical Education of Computer Aided Design (CAD) has been evaluafed according to determined adequacy criteria in industrial vocational high schools. Researching of literature model and questionnaire technique have been used in this study. The questions that have been defermined to reach the goal of this study and comprise sub-goals such as CAD curriculum, reaching levels for educational objectives, student, teacher, education methods and evaluations compose questionnaires of teacher and student. There are 36 questions in teacher questionnaire and 31 questions in student questionnaire, which have been used for means of gathering data. Prepared questionnaires have been applied to 77 teachers and 337 students. After doing several investigations the number of valid questionnaires have been determined as 42 for teachers and 258 for students. For evaluation of teachers and students t-test has been carried out by using SPSS programme in statistical calculations. After investigation, It has been determined that, Practical CAD Curriculum the levels of reachingIV education objectives, and adequacy of students and teachers are in“moderate”level; education environment is“inadequate”and the methods of“normal-explanation, question-answer and demonstration on a computer are used in Practical CAD classes with the opinion of teachers and students. In addition it has been determined that the adequacy of evaluation of the course has been found ”moderate“ by teachers and ”inadequate" by students. Science Code Key Word Number of Pages 626 CAD 114 Executive of Study :Assistant Professor İhsan KORKUT