Reaktif güç kompanzasyonu ve simülasyonu
Reactive power compensation and simulation
  1. Tez No: 185027
  2. Yazar: ERCAN KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN KAKİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Sanayide kalkınmanın en önemli maddesi elektrik enerjisidir. Üretilenenerjinin %62.4'lük büyük bir kısmı sanayi sektöründe tüketilmektedir. Elektrikenerjisine olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu artışı karşılayabilmek içinelektrik santralleri kurmak gerekmektedir. Ancak teknik ve ekonomik nedenlerdendolayı bunun kısa sürede gerçekleştirilmesi çok zordur. Mevcut tesislerle ihtiyacıkarşılayabilmek maksadı ile bazı idari ve teknik tedbirlere başvurulur. Butedbirlerden birincisi yaz saati uygulaması ve ikincisi, enerji ihtiyacının büyükolduğu zamanlarında sarfiyatı azaltmak için yüksek tarife uygulamaktır. Üçüncü veönemli tedbir de Reaktif Güç Kompanzasyonudur. Kompanzasyon çeşitli yollarlareaktif güç faktörü Cosϕ' yi yükseltmekle yapılmaktadırElektrik enerji sistemlerinde verimliliği arttırmanın ve enerji tasarrufunusağlamanın en etkin önlemlerinden biri“Reaktif Güç Kompanzasyonu”dur.Ülkemizde ve dünyada sayısı gün geçtikçe artan enerji dağıtım tesisleri,mevcut kumanda ve enerji izleme sistemlerindeki süreçlerde ortaya çıkan zorluklar,bazı değişimleri gündeme getirmiştir.Bir devreyi pratik hale geçirmeden önce, bu devrenin çeşitli analizyöntemleriyle veya bilgisayar programlarıyla incelenmesi emek, zaman ve masrafgibi birçok açıdan yararlar sağlamaktadır.Bu Tezde reaktif güç kompanzasyonunun gerekliliği, matematiksel esasları,modern röleler ve işlevleri anlatıldı. Kompanzasyon tesisleri ve matematikselifadeler örnek bir kompanzasyon devresinde gösterildi.Bilim ve teknolojideki gelişmeler günlük hayatta kullandığımız bir çok cihazındaha kullanışlı, genel amaçlı ve hızlı olmasını gerektirmektedir. Kullanılacak röle,kademe, kondansatör gruplarının belirlenmesi, hesaplamaların, çalışma şeklinindevre üzerinde gösterilmesi; öğrenciyi konuya motive etmiş, işletmeyi zaman veüretimin sürekliliği bakımından korumuştur.
Özet (Çeviri)
The most important thing of developing in industry is electrical energy. Bıg partmore than %62.4 of produced electrical power is consumed by industrial area sector.The necessary for electrical power is increasing day by day. To convert theserequirements, Electrical power centrals must be established. On the other hand, it istoo difficult make a reality cause of economical and technical reasons in short times.To convert for energy requirement, takes some management and technical measureswith present institutions. First of these precaution is application summer time even ifsecond one application high price for energy saving when it consumed too much.Third way and important precaution way is reactive power compensation.Compensation can put into practice in different way by increased reactive powerfactor Cos ϕ.One of the best effective precautions is reactive power compensation in electricalenergy systems for getting more productivity and preservation of energy.By the time, increasing count of energy distribution institutions in our countryand in the world have been showing some changing in process of discoveringdifficulties at available command and energy following systems.In the thesis, necessity about reactive power compensation, mathematicalprinciples, modern relay and their functions are explained it. Compensationinstitutions and mathematical expression are showed on an example compensationcircuits it.Improvement in science and technology, too necessitate lot of apparatus moreuseful, using for general main and quickly that we use in daily life. n thesis otomaticreactive power compensation simulatıon are done. The relays in use, steps, to fixingcapacitor groups, counting and showing work diagrams on the circuits are done.In this simulatıon program increment the student?s motivating will preserveagainst institution expense and loss of time.