Tekerlekli sandalye kullanıcılarının fiziksel iş yapabilme kabiliyetini ölçen ve artıran tekerlekli sandalye ergometresinin tasarımı ve imalatı
Design and manufacture of wheelchair ergometer increasing and strengthen the capability of wheelchair users in terms of physical activities
  1. Tez No: 185237
  2. Yazar: HASAN GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT, YRD. DOÇ. DR. YAŞAR TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZETTEKERLEKL SANDALYE KULLANICILARININ F Z KSEL ŞYAPAB LME KAB L YET N ÖLÇEN VE ARTIRAN TEKERLEKLSANDALYE ERGOMETRES 'N N TASARIMI VE MALATITekerlekli sandalye kullanıcıları gün boyunca hareketsiz kaldıkları ve vücutlarındaoluşan enerji tüketimi olmaması nedeniyle zamanla sağlık problemleriyle karşılaşırlar. Buçalışmada tekerlekli sandalye kullanıcılarının üst ekstremitilerini güçlendirebilecek, fizikselolarak iş yapabilme kabiliyetlerini ölçmek için tekerlekli sandalye ergometresi tasarlanmış veimal edilmiştir.lk bölümde bu çalışmanın gerekliliği ve amacı belirtilmiştir.kinci bölümde ortopedik engelliler hakkında genel bilgiler verilerek karşılaştığısorunlar ele alınmıştır. Ayrıca tekerlekli sandalye ve ergometre hakkında genel bilgilerverilmiştir.Üçüncü bölümde tekerlekli sandalye ergometresinin tasarımı için gerekli hesaplamalarve analizler yapılmıştır. Tekerlekli sandalye ergometresini oluşturan parçalar tanıtılmıştır.Dördüncü bölümde de tekerlekli sandalye ergometresinin test sonuçları ve maliyethesapları verilmiştir.Beşinci bölümde imalatı yapılan tekerlekli sandalye ergometresi üzerinde yapılandeneylerin değerlendirilmesi yapılmıştır.Haziran, 2006 Hasan Geyik
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDESIGN AND MANUFACTURE OF WHEELCHAIR ERGOMETERINCREASING AND STRENGTHEN THE CAPABILITY OFWHEELCHAIR USERS IN TERMS OF PHYSICAL ACTIVITIESDue to staying stable during the day and because of no costuming of energy in theirbodies, the users of wheelchairs experience healthy problems timing. This study canstrengthen the wheelchair users upper extremity and in order to consider their physicalworking ability, the wheelchair ergometer has been designed and has been manufactured.In the second part by explaining superficial information about orthopedic disables, theirproblems have been evaluated, also general information about the wheelchair has been given.In the third part the necessary calculation and analysis has been done for designingwheelchair ergometer.In the fourth part the outcomes of evaluation and its cost has been considered.In the last part the wheelchair ergometer which has been experimental studied.Haziran, 2006 Hasan Geyik