Martenzitik paslanmaz çelik ve ferritik paslanmaz çeliğin kendileriyle ve biribirleriyle sürtünme karıştırma yöntemi ile kaynak edilebilirliğinin araştırılması
Investigation of weldability of martensitic and ferritic stainless steels with themselves and each other by friction stir welding
  1. Tez No: 185318
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziMARTENZİTİK PASLANMAZ ÇELİK ve FERRİTİK PASLANMAZ ÇELİĞİNKENDİLERİYLE ve BİRİBİRLERİYLE SÜRTÜNME KARIŞTIRMA YÖNTEMİ İLEKAYNAK EDİLEBİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASIErtuğrul ÇELİKFırat ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMetalurji Eğitimi Anabilim Dalı2006, Sayfa : 66Bu çalışmada martenzit içeren ferritik bir paslanmaz çeliğin sürtünme karıştırmakaynağı karakteristikleri incelendi. Paslanmaz çelik döküm yoluyla üretildi ve dökümdençıktığı gibi birleştirildi. Kaynak esnasında ilerleme sabit tutulurken 350, 450 ve 550 d/d'lık üçfarklı devir sayısı kullanıldı. Kaynak sonrası bağlantıların çekme testi ile mekanik davranışlarıbelirlendi. Kaynak bölgesi mikroyapısı optik mikroskobi ve SEM ile incelendi ve kaynakbölgesinde mikrosertlik ölçümleri yapıldı.Sonuç olarak, bağlantılarda 4 farklı bölgenin oluştuğu, çekme dayanımının optimumdevir ve ilerleme hızında arttığı, ince taneli bölgede sertliğin yükseldiği, optimum devirsayısının 450 d/d olduğu görülmüştür. Yapılan deneylerde bu malzemenin sürtünme karıştırmakaynağı ile güvenle birleştirilebileceği belirlendi.Anahatar Kelimeler : Sürtünme karıştırma kaynağı, paslanmaz çelik, kaynak başlığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPhD ThesisINVESTIGATION OF WELDABILITY OF MARTENSITIC AND FERRITICSTAINLESS STEELS WITH THEMSELVES AND EACH OTHER BY FRICTION STIRWELDINGErtuğrul ÇELİKFırat UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Metallurgy Education2006, Page : 66In this study, its investigated bonding of ferritic satinless stell that contains martensitevia friction stir welding. Stainless steel was cast into plates and welded as cast. While weldingspeed was kept constant, three different tool rotation speeds, 350, 450, and 550 rpm, were used.After welding mechanical behaviors of the joints were determined by tension tests. Themicrostructure of the weld region was examined by optical microscopy and SEM and handnessacross the weld region was measured by a microhardness tester.As a result, it wass seen that 4 different region occoured, tension strenght was maximumat optimum rotation speed which was 450 rpm, the hardness increased in fine grained region. Itwas understood that stainless steel with martensite could be joined by firction stir weldingsafely.Keywords : Friction stir welding, stainless steel, welding tool.